جلسه رسیدگی به پرونده کسری تبریزی به‌زودی برگزار خواهد شد

۴ فروردین ۹۹ – جلسه دادگاه کسری تبریزی برای رسیدگی در دو شعبه مجزا برگزار خواهد شد.

 به گزارش اطلس زندان‌های ایران، کسری تبریزی شاعر و ترانه‌سرای چپگرا برای رسیدگی به پرونده به دادگستری شهرستان زاهدان احضار شده است. آقای تبریزی پیش‌تر برای این پرونده حدود یک ماه در بازداشتگاه سپاه زاهدان تحت بازجویی قرار داشته است. او با اتهامات «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب» و «تشویق به فساد و فحشا» از طریق مخالفت با حجاب اجباری مواجه شده و برای این اتهامات محاکمه خواهد شد.

برای مشاهده نمایه کسری تبریزی روی تصویر کلیک کنید

 

بازداشت

کسری تبریزی در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۷  از سوی ماموران سپاه اصفهان بدون ارائه حکم جلب و تفهیم اتهام دستگیر شد. او یک شب در بازداشتگاه این شهر نگه‌داری شد و سپس به بازداشتگاه سپاه در زاهدان انتقال یافت. پس از پایان مراحل بازجویی در تاریخ ۲۶ اسفند به زندان زاهدان منتقل شد و روز بعد به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. آقای تبریزی در ایام بازداشت موقت، از حق دسترسی به وکیل محروم مانده بود.

آخرین جلسه بازپرسی

کسری تبریزی برای آخرین مرتبه در دی ماه ۹۸ در یکی از شعب بازپرسی دادگستری زاهدان به ریاست آقای صیاد حضور یافت. در این جلسه به جزییات و مصادیق اتهامی اشاره‌ای نشده و بازپرس به آقای تبریزی گفته: «بنویس اتهامات را قبول داری یا نه.» کسری تبریزی اتهامات مذکور را نپذیرفته است.

تعیین جلسه دادگاه

برای مشاهده نمایه سپاه زاهدان روی تصویر کلیک کنید

 

کسری تبریزی اخیرا از طریق سامانه ثنا وکیل خود برای شرکت در دو جلسه دادگاه احضار شده است. جلسه رسیدگی به پرونده او در تاریخ ۱۹ فروردین ۹۹ نزد شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری زاهدان و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۹ نزد شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان برگزار خواهد شد. حمایت از جنبش‌های کارگری، پرداختن به مسائلی از جمله وضعیت کودکان کار و زندانیان سیاسی به عنوان مصادیق اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب» ذکر شده و او برای فعالیت علیه حجاب اجباری با اتهام «تشویق به فساد و فحشا» روبه‌رو شده است.

ساختار فیزیکی بازداشتگاه سپاه و نقض حقوق این هنرمند در ایام بازداشت

یک منبع مطلع در خصوص اوضاع بازداشتگاه سپاه زاهدان و چگونگی رفتار بازجویان با کسری تبریزی به گزارشگر اطلس گفته است: «سلول کسری در مدت بازداشت سه مرتبه تغییر کرد؛ ظاهرا بازجویان قصد داشتند با این نوع رفتار فشار بیشتری بر او وارد کنند. سلول‌ها این مجموعه عمدتا دو در سه بوده و برای استفاده از سرویس بهداشتی ماموران تنها هنگام اذان درب سلول را باز می‌کردند؛ البته یکی از سلول‌هایی که کسری مدتی را آن‌جا گذرانده، به همراه سرویس بهداشتی بوده است. چراغ‌های این سلول‌ها با نور نسبتا زیاد مانند دیگر سلول‌های امنیتی به صورت مداوم روشن است. هواخوری این بازداشتگاه در ابعاد حدودا پنج در ده متر بوده و سقف آن با حصار فلزی مسدود بوده است.» بر اساس اطلاعاتی که این منبع در اختیار گزارشگران اطلس گذاشته، «بازجویان در مراحل بازجویی به آقای تبریزی گفته‌اند در صورت عدم همکاری، اعضای خانواده او را نیز بازداشت خواهند کرد.» اطلس زندان‌های ایران این موارد را مصداق شکنجه روحی می‌داند. اطلس زندان‌های ایران به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد زندانیان بلوچ بیش از دیگر قومیت‌ها در این بازداشتگاه مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

کسری تبریزی

کسری تبریزی شاعر، ترانه‌سرا، فعال حقوق زنان و کنشگر اجتماعی چپگرا است. چندین اثر آقای تبریزی از جمله «خوابِ کرخت»، «بی سرزمین» و «ریشه‌های سنگ» به مرحله انتشار رسیده است. او اصالتا اهل تربت جام است اما برای تحصیل به ترتیب در شهرها زاهدان و اصفهان زندگی کرده است. کسری تبریزی دانشجوی رشته ژنتیک در دانشگاه اصفهان است.

اسناد قضایی