کرونا در زندان زنجان – نرگس محمدی: «بدون دارو، درمان و تغذیه مناسب روی تختها افتاده‌ایم»

۲۳ تیر۹۹- نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی که در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده، در نامه‌ای وضعیت خود و دیگر زندانیان مبتلا به کرونا را شرح داده و از وزیر بهداشت خواسته که نماینده‌ای به زندان زنجان بفرستد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار پژوهشگر اطلس قرار گرفته خانم محمدی در مورد نحوه شیوع این ویروس در زندان نوشته است:«حدود یک ماه پیش حدوداً ۳۰ نفر ورودی داشتیم که بعضی از آنها علایم کرونا داشتند حتی یکی از آنها با گواهی ابتلای کرونا به زندان منتقل شد. ولی با وخامت حالشان به مرخصی رفتند.»

این فعال حقوق بشر در بخشی دیگر از این نامه در مورد سیر بیماری خود و ۱۱ زندانی دیگر نوشته است: «ما ۱۲ نفر که تقریباً از ۱۱ روز پیش علائم کرونا نمایان شد، در داخل بند قرنطینه شدیم. هفته گذشته با وخامت حالمان و پیگیری خانوداه تست کرونا از ما گرفته شد. ولی جواب تست هرگز به ما ابلاغ نگردید. امروز به ناگهان تعدادی به داخل بند آمده و بند را تفکیک کردند.»

خانم محمدی ضمن اشاره به وضعیت نامناسب خود و دیگر زندانیان مبتلا به کرونا از وزیر بهداشت خواسته است که نماینده‌ای برای بررسی وضعیت این زندان بفرستد: «ما ۱۲ نفر با علایم خستگی مفرط و درد ناحیه شکم ،اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی بدون دارو و درمان و تغذیه مناسب روی تختها افتاده ایم .عدم امکانات پزشکی ،عدم فضای مناسب برای قرنطینه برای ورودی های جدید و عدم کنترل سلامتی آنها موجب شیوع ویروس کرونا در بند گردید که جای تامل دارد. من ازجناب آقای نمکی وزیر بهداشت تقاضا دارم نماینده‌ای جهت رسیدگی به وضعیت زندان زنان زنجان اعزام دارند .»

نرگس محمدی در این نامه همچنین از شرایط «سخت و طاقت فرسای» زندان زنجان شکایت کرده و نوشته است:«من از طریق این نامه شکایت قانونی خود را به جهت اعمال شرایط سخت و طاقت فرسای زندان زنجان در ۶ ماه گذشته و عدم رسیدگی پزشکی اعلام می‌دارم. طی این مدت بنا به دستور وزارت اطلاعات و قوه قضاییه حتی از خرید گوشت با هزینه خودم مخالفت شده است. از ارائه کتاب، تلفن فرزندانم در خارج از کشور ممانعت شده است و من قریب یک سال است که صدای فرزندانم را نشنیده ام .اکنون نیز با ابتلا به کرونا بدون دارو وخدمات پزشکی بسر می‌برم .»

برای مشاهده نمایه نرگس محمدی روی عکس کلیک کنید

 

متن کامل نامه خانواده نرگس محمدی را در ادامه بخوانید:

۲۱  تیرماه زندانیان زن زنجان که ۱۸ نفر هستیم تفکیک شدیم و ۶ نفر که علایم کرونا نداشتند به بیرون بند منتقل شده و ما ۱۲ نفر که تقریباً از ۱۱ روز پیش علائم کرونا نمایان شد، در داخل بند قرنطینه شدیم. هفته گذشته با وخامت حالمان و پیگیری خانوداه تست کرونا از ما گرفته شد. ولی جواب تست هرگز به ما ابلاغ نگردید. امروز به ناگهان تعدادی به داخل بند آمده و بند را تفکیک کردند. یکی از همبندی‌ها که پنج شنبه با وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد، با تشخیص قطعی کرونا امروز صبح با وثیقه آزاد شد. از حدود یک ماه پیش حدوداً ۳۰ نفر ورودی داشتیم که بعضی از آنها علایم کرونا داشتند حتی یکی از آنها با گواهی ابتلای کرونا به زندان منتقل شد. ولی با وخامت حالشان به مرخصی رفتند. ما ۱۲ نفر با علایم خستگی مفرط و درد ناحیه شکم ،اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی بدون دارو و درمان و تغذیه مناسب روی تختها افتاده ایم .عدم امکانات پزشکی ،عدم فضای مناسب برای قرنطینه برای ورودی های جدید و عدم کنترل سلامتی آنها موجب شیوع ویروس کرونا در بند گردید که جای تامل دارد. من ازجناب آقای نمکی وزیر بهداشت تقاضا دارم نماینده‌ای جهت رسیدگی به وضعیت زندان زنان زنجان اعزام دارند .

من از طریق این نامه شکایت قانونی خود را به جهت اعمال شرایط سخت و طاقت فرسای زندان زنجان در ۶ ماه گذشته و عدم رسیدگی پزشکی اعلام می‌دارم. طی این مدت بنا به دستور وزارت اطلاعات و قوه قضاییه حتی از خرید گوشت با هزینه خودم مخالفت شده است. از ارائه کتاب، تلفن فرزندانم در خارج از کشور ممانعت شده است و من قریب یک سال است که صدای فرزندانم را نشنیده ام .اکنون نیز با ابتلا به کرونا بدون دارو وخدمات پزشکی بسر می‌برم .

نرگس محمدی

نرگس محمدی کیست؟

خانم محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و از مشهورترین فعالین حقوق بشر ایرانی است. نرگس محمدی به خاطر فعالیت‌های خود، از جمله در راستای مبارزه با اعدام و دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی بارها دستگیر و به مجازات‌های سنگین محکوم شده است. همسر او تقی رحمانی نیز سال‌ها در ایران زندانی بوده است. او برای دو پرونده جمعا به ۱۶ سال زندان محکوم شده است

ضرب و شتم و تبعید به زندان زنجان

اول دیماه ۹۸ نرگس محمدی، آتنا دائمی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی و منیره عربشاهی، پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، با صدور بیانیه‌ای، با معترضانی که در تظاهرات سراسری ۹۸ بازداشت شده‌اند اعلام همبستگی کرده و اعلام کردند که تا چهلم کشته‌شدگان آبان ۹۸، مقابل دفتر بند نسوان زندان اوین در اعتراض به سرکوب شدید معترضان این ایام، دست به تحصن خواهند زد.

به دنبال این تحصن در تاریخ ۳ دیماه رئیس زندان اوین، غلام‌رضا ضیایی، نرگس محمدی را به اجبار و همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان تبعید کرد.
خانم محمدی در نامه‌ای نحوه برخورد ضیایی و دیگر مأموران را چنین توصیف کرده‌است: «… دو قدمی در خروجی ساختمان ریاست ناگهان با صحنه های وحشتناکی مواجه شدم،‌ آقای ضیایی و چند مرد دیگری که آماده بودند مانع خروج من از در شدند، آقای ضیایی با تمام قدرتش بازوهایم را گرفت و آنچنان به کنج راهرو کشاند که شوکه شده بودم، هر بار به سمت در می رفتم با هجوم وی و مردهای همراهش به این طرف و آنطرف پرتاب می شدم، خودم را به در خروجی رساندم و دوباره به من حمله ور شدند. در حالی که بازوهایم را گرفته بود و به عقب می کشید دستم را به در کوبیدم که شیشه های در خرد شد و دستانم را برید و خون از آنها جاری شد. آقای ضیایی دستم را گرفته بود و به سمت بالای پله ها می کشید تا به اتاق خودش ببرد و من مقاومت می کردم که دیگر به اتاق نروم و از ساختمان خارج شده و به بند برگردم. آن چنان دستانم را با قدرت به سمت بالا می کشید که کتفم صدای بلندی داد و من خواهش می کردم که دستانم دارند می شکنند و از جا کنده می شوند و دستانم را که خون ریزی می کرد ول کنند.»

 

نرگس محمدی ساکن زنجان نبوده است

 

روابط عمومی زندان اوین با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب ضرب و شتم نرگس محمدی مدعی شد که او به این دلیل به زندان زنجان فرستاده شده که اهل این شهر است. اما یک منبع مطلع در گفتگو با اطلس زندانهای ایران ضمن تکذیب این موضوع تأکید کرد: «اگرچه نرگس محمدی، زاده زنجان است. اما او در ۲۰ سال گذشته ساکن تهران بوده و هر دو فرزند او نیز در تهران متولد شده‌اند. همچنین مأموران امنیتی درسالهای گذشته دوبار به آدرس منزل او در تهران مراجعه و او را بازداشت کرده اند.»

 

بازداشت نخست

نرگس محمدی از فعالان سیاسی و حقوق بشری شناخته شده ایرانی است که در سالیان گذشته بارها تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شده‌است. نخستین بار او در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۹ بازداشت شد.  ساعت ۱۰:۳۰ شب مأموران امنیتی به منزل وی مراجعه کرده و پس از سه ساعت بازرسی منزل، بدون توجه به وضعیت روحی دو فرزند خردسالش وی را در مقابل چشمان آنها بازداشت کرده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

او سپس در دادگاه انقلاب توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی و یحیی پیرعباسی به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»  در مجموع به ۶ سال زندان محکوم شد که این حکم از سوی از سوی شعبه ۵۴ تجدیدنظر تهران تأیید شد. 

او نهایتاً در خردادماه سال ۹۱ برای اجرای حکم ابتدا به زندان اوین منتقل و سپس به زندان زنجان تبعید شد. اما وی در تیرماه همان سال پس از یک دوره بیماری شدید به دلیل عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شد.

 

ملاقات با کاترین اشتون

 

۱۷ اسفند ۹۲ با کاترین اشتون، رئیس وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفارت اتریش در تهران ملاقات کرد. خبر این ملاقات با عکسی از او به همراه گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در بازداشت پلیس ایران جان خود را از دست داد) و همچنین کاترین اشتون، در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی به شکل گسترده‌ای منتشر شد. مقام‌های ایرانی پس از این دیدار نرگس محمدی و سایر زنانی که در این دیدار شرکت کرده بودند را مورد انتقاد قرار دادند. چند روز بعد از این دیدار او به دادسرای زندان اوین، احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به قید کفالت ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

پس از دیدار با کاترین اشتون، نرگس محمدی به دادسرای اوین احضار و پرونده جدیدی برای او گشوده شد

بازداشت دوباره و حکم ۱۶ سال زندان

 

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ مأموران امنیتی دوباره او را در منزلش بازداشت کردند. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی حدود یکسال بعد در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۵ او را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به تحمل ده سال۱۶ حبس محکوم کرد که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۰ سال از این محکومیت قابل اجراء خواهد بود. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر حکم دادگاه بدوی نرگس محمدی را عیناً تایید کرد.