پیکر علی عجمی، فعال حقوق بشر در زادگاهش به خاک سپرده شد

۱ خرداد ۹۹- پیکر علی عجمی، زندانی سیاسی پیشین و فعال حقوق بشر ساکن آمریکا، پس از انتقال به ایران امروز پنج‌شنبه اول خرداد در  زادگاهش، روستای «ششتمد» شهرستان سبزوار به خاک سپرده شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، پیکر آقای عجمی صبح روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در دریاچه‌ای در شهر هیوستون ایالت تگزاس پیدا شد.

آقای عجمی دانشجوی سال پایانی رشته حقوق دانشگاه تهران و سردبیر نشریه دانشجویی «دنیای بهتر» بود که در بهمن ۱۳۸۸ در منزل پدریش در روستای «ششتمد» شهرستان سبزوار به دست ماموران امنیتی بازداشت و پس از چند روز به زندان اوین منتقل شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی آقای عجمی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت» به چهار سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به دو سال کاهش یافت و او برای دو سال روانه زندان شد.

آقای عجمی که با رتبه ۱۸ کنکور، در رشته حقوق دانشگاه تهران پذیرفته شده بود. پس از بازگشت از زندان  از ادامه تحصیل  محروم شد و نهایتاً در بهمن سال ۱۳۹۰ ناچار به خروج از ایران شد.
او پس از خروج از ایران مدتی در ترکیه اقامت داشت و پس از آن به کشور آمریکا فرستاده شد. او در آمریکا با بسیاری از گزوه‌های حقوق بشری از جمله مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،هرانا، کمپین بین‌المللی حقوق بشر  و بنیاد برومند برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران همکاری کرد.

پیام درگذشت ۸ سازمان مدافع حقوق بشر

هشت سازمان مدافع حقوق بشر از جمله سازمان اتحاد برای ایران درگذشت آقای عجمی را تسلیت گفتند. متن این پیام به گزارش اطلس زندانهای ایران به این شرح است:

ما از درگذشت علی عجمی عمیقا متأثریم. او یک مدافع ایرانی حقوق بشر در تبعید و برای بسیاری از ما که بر گزارش نقض حقوق بشر در ایران متمرکز هستیم همکاری عزیز بود.

علی، ۳۷ ساله، یک دانشجوی بااستعداد حقوق در دانشگاه تهران بود که پس از دستگیری، زندان، و اخراج از دانشگاه به خاطر فعالیت سیاسی‌اش در ایران بدل به یک پناهنده شد. او اهل روستایی نزدیک شهر سبزوار در استان خراسان رضوی بود و در کنکور ورودی دانشگاه در میان بیست نفر اول کشور قرار گرفت اما به خاطر فعالیت سیاسی مسالمت‌آمیزش دو سال را در زندان گذراند. بعد از ترک ایران، علی رغم مشکلات جاافتادن در جامعه‌ای جدید به عنوان مهاجر، علی همچنان صدای بی‌صدایان ماند و به عده‌ای از ما در ثبت و گزارش موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران یاری رساند.

بسیاری از ما علی را با لبخندی روشن و باوری راسخ به امکان تبدیل جهان به جایی بهتر برای همه آسیب‌دیدگان از بی‌عدالتی اقتصادی و اجتماعی و سرکوب سیاسی به یاد خواهیم آورد. این غم‌انگیز است که او سرکوب و زندان را تجربه کرد و صرفاً به خاطر باورهای سیاسی‌اش وادار به ترک کشورش شد.

ما از صمیم قلب به خانواده علی و دوستان او در ایران و خارج از کشور تسلیت عرض می‌کنیم و امیدواریم که آنها با دانستن این که او برای افراد اطراف خود و هموطنان ایرانی‌اش تفاوتی رقم زد اندکی آرامش پیدا کنند.

 بنیاد عبدالرحمن برومند (رویا برومند، مدیر اجرایی)

 مرکز حامیان حقوق بشر (دکتر شیرین عبادی، مؤسس و رییس)

 مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (کیوان رفیعی، مدیر)

 دیده‌بان حقوق بشر (تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ایران)

 کمپین حقوق بشر در ایران (هادی قائمی، مدیر اجرایی)

 حقوق بشر ایران (محمود امیری مقدم، مدیر اجرایی)

 بنیاد سیامک پورزند (آزاده پورزند، مؤسس و مدیر اجرایی)

اتحاد برای ایران (فیروزه محمودی، مدیر اجرایی)