نسرین ستوده در اعتراض به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرد

۲۸ اسفند ۹۷- نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی، از روز ۲۶ اسفند ۹۸ در اعتراض به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده است.

به گزارش اطلس زندانهای ایران خانم ستوده با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «از آنجا که کلیه مکاتبات حقوقی و قضایی جهت یادآوری ضرورت آزادی زندانیان بی‌پاسخ مانده است، اینجانب با اقدام به اعتصاب غذا به عنوان آخرین راه چاره یک زندانی، درخواست خود را مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی مجدداً اعلام می‌دارم.» 

به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور، رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای خواستار اعطاء مرخصی به زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان عادی و سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند.

برای مشاهده نمایه نسرین ستوده روی تصویر کلیک کنید

 

نسرین ستوده کیست؟

نسرین ستوده لنگرودی از سرشناس‌ترین وکلای حقوق بشری است. نسرین ستوده از اوایل دهه ۷۰ در هیات نویسنده با مطبوعات مختلف همکاری کرده و از اوایل دهه ۸۰ به عنوان وکیل در پرونده‌های سیاسی و حقوق بشری متعددی حضور داشته است. از جمله جوایز حقوق بشری که تاکنون دریافت کرده، می‌توان به ساخاروف اتحادیه اروپا و انجمن قلم آمریکا اشاره کرد. او بارها بازداشت شده است آخرین بار او در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۷ یازداشت و روانه زندان شد. خانم ستوده در دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی مقیسه در مجموع به ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد که از این میزان پس از اعمال ماده ۱۳۴ هفده سال آن قابلیت اجرائی خواهد داشت.

متن نامه خانم ستوده

در میانه بحرانی که جهان و ایران را در بر گرفته است، همان نهادهای نظامی و اطلاعاتی که با تحمیل مدیریت‌های ستیزه‌جویانه‌شان امنیت کشور را برهم زده‌اند؛ همچنان بر ادامه حبس زندانیان سیاسی در شرایط پرمخاطره کنونی اصرار می‌ورزند تا فاجعه هرچه عمیق‌تر و گسترده‌تر گردد و طوفان این ویروس کشنده زندانیان سیاسی یا خانواده‌های آنان را از بین ببرد. تمامی اقدامات نشان‌دهنده آن است که جز نهادهای پلیسی و امنیتی هیچ نهاد دیگری در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیست و این نهادها بودند که کشور را در اعماق سقوط و سرگردانی پرتاب کردند. این یک ضرورت ملی است که بسیاری از بندهای زندان‌های کشور از جمله بند زنان زندان اوین تعطیل شود و این یک ضرورت ملی است که حکومت از در آشتی با دنیا درآید تا از مزایای دانش و تکنولوژی برای مقابله با بیماری کرونا بهرمند گردد.
از آنجا که کلیه مکاتبات حقوقی و قضایی جهت یادآوری ضرورت آزادی زندانیان بی‌پاسخ مانده است، اینجانب با اقدام به اعتصاب غذا به عنوان آخرین راه چاره یک زندانی، درخواست خود را مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی مجدداً اعلام می‌دارم.
نسرین ستوده (زندان اوین – ٢۶ اسفند)