فحاشی و ضرب‌وجرح منوچهر بختیاری در زندان چوبیندر قزوین

۶ دی ۱۴۰۱-

ماموران زندان چوبیندر قزوین، «منوچهر بختیاری»، زندانی سیاسی محبوس در این زندان را مورد ضرب‌وجرح و فحاشی قرار داده و او را به سلول انفرادی منتقل کردند.

«سارا عباسی»، همسر منوچهر بختیاری با اعلام این خبر در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که ماموران زندان چوبیندر قزوین، روز ۵دی۱۴۰۱، پس از ممانعت از تماس تلفنی همسرش با او، این زندانی سیاسی را مورد ضرب‌وجرح قرار داده و به او فحاشی کرده‌اند. او در ادامه این پست نوشته است: او «الان به‌شدت [از لحاظ] روحی و روانی بهم ریخته. چون کلی هم به ایشان فحاشی کردند. با وجود بیماری و درد شدید که هر روز با تزریق مسکن آروم میشه، ایشان را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.»

در روزهای اخیر نامه‌ای در زندان به منوچهر بختیاری ابلاغ شده است که در آن دلیل آزاد نشدن او را عدم توانایی در تودیع قرار وثیقه عنوان کرده است. این در حالی است که سارا عباسی در پست اینستاگرامی خود نوشته است که حتی با تامین قرار وثیقه «شش میلیارد تومانی» ارائه شده به دادگاه، از آزادی همسرش جلوگیری شده است.

به گفته یک منبع مطلع به «اطلس زندان‌های ایران»، ماموران زندان چوبیندر قزوین پس از ضرب‌وجرح منوچهر بختیاری، او را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند. منوچهر بختیاری از اردیبهشت سال جاری در بازداشت است و تیرماه سال جاری نیز از زندان کرج به زندان قزوین تبعید شده است.

منوچهر بختیاری، پدر «پویا بختیاری» یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است. او به‌همراه شماری از خانواده‌های شهروندان کشته‌شده در آبان ۹۸، جنبش موسوم به «دادخواهی» را آغاز کرده‌اند و خواستار شناسایی و محاکمه عوامل قتل فرزندشان و محاکمه عاملان و آمران سرکوب خونین اعتراضات آبان۹۸ هستند.

بر اساس داده‌های «بانک داده اطلس زندان‌های ایران»، اکنون ۱۲ دادخواه در زندان‌های ایران محبوس هستند. از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون نیز ۲۶ دادخواه به‌دلیل اطلاع‌رسانی و پیگیری قضایی پرونده شهروندان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی – با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و محاسبه آخرین حکم صادر شده در هر پرونده – مجموعا به تحمل ۴۴ سال و ۹ ماه زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. دادخواهان شامل اعضای خانواده کشته‌شدگان توسط جمهوری اسلامی، وکلا و فعالان حقوق بشر هستند.