محمد داوری، زندانی سیاسی، موقتا آزاد شد

۳۱ فروردین ۹۹ – محمد داوری، زندانی سیاسی چپگرا از زندان شیراز آزاد شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، محمد داوری، زندانی سیاسی چپگرا به قید وثیقه از زندان شیراز آزاد شد. آقای داوری در دادگاه بدوی به زندان محکوم شده و در انتظار برگزاری دادگاه تجدید نظر است.

بازداشت

در تاریخ ۹ مهر ۹۸ از سوی ماموران اطلاعات شیراز دستگیر شد. او پس از ۳۲ روز از بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ شیراز به زندان یاسوج انتقال یافت. ماموران اطلاعات در تاریخ ۱۰ آبان ۹۸ او را به بازداشتگاه امنیتی بازگرداندند و پس از ۴۰ روز به زندان شیراز منتقل شد. آقای داوری در مدت بازداشت موقت در چند مرحله از حق دسترسی به تلفن و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

برای مشاهده نمایه محمد داوری روی تصویر کلیک کنید

صدور حکم

در فروردین ۹۹ حکم حبس تعزیری آقای داوری در زندان شیراز به او ابلاغ شد. بر اساس این حکم، محمد داوری برای اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف حکومت» به هفت سال و شش ماه و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده است. این حکم از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی صادر شده است.

پرونده‌ سال ۹۷

در تاریخ ۱۹ مرداد ۹۷ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از گذشت سه روز به زندان مرکزی یاسوج انتقال یافت. آقای داوری در دوران بازجویی در اداره اطلاعات یاسوج مورد «ضرب و شتم شدید در ناحیه شکم و قفسه سینه قرار گرفته» و عصر روز دوشنبه ۲۹ مردادماه به دلیل وقفه تنفسی که در اثر تهوع شدید به وی دست داد، دچار استفراغ خونی شده بود.

او در تاریخ ۵ شهریور به قید وثیقه آزاد شد و مدتی پس از آن دادگاه عمومی یاسوج او را برای اتهام «تشویش اذهان عمومی» به پنج ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

زمینه فعالیت وی

محمد داوری چند مرتبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. به گفته منابع آگاه، دلایل بازداشت وی، پیگیری و مطرح کردن ادعاهایی در خصوص «نقش سپاه پاسداران» در سقوط هواپیمای تهران یاسوج بوده و مواردی مانند اعتراض به وضعیت معیشتی مردم کهگیلویه و بویر احمد و اعتراض به نمایندگان منطقه در رابطه با این موارد، از دیگر دلایل بازداشت وی گزارش شده است.