پس از تحمل ۷ سال و ۱۱ ماه حبس، لطیف حسنی از زندان رجایی شهر آزاد شد

۲۴ دی ۱۳۹۹- لطیف حسنی، فعال اتنیکی ترک و دبیر کل حزب یئنی گاموح، پس از تحمل ۷ سال و ۱۱ ماه حبس از زندان رجایی‌ شهر کرج آزاد شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، لطیف حسنی فعال سیاسی سرشناس آذربایجانی و دبیر حزب «حرکت نو بیداری آذربایجان» با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی شهر آزاد شد. یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران در این مورد گفت: « آقای حسنی دو روز پیش به دلیل شکستگی دست در اثر لیز خوردن در محوطه یخ زده زندان در بیمارستان بستری بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. او امروز از بیمارستان مرخص شده و برای تسویه به زندان رجایی شهر منتقل و پس از آن آزاد شده است.»

۲۱ دی سال جاری بر اساس دادنامه ابلاغ شده شعبه ۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان‌ شرقی حبس دکتر حسنی را از ۹ سال به ۶ سال و ۸ ماه کاهش یافت. کاهش مجازات یاد شده‌ براساس «قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب۱۳۹۹/۰۲/۲۳» انجام شده است.

بر اساس این قانون، مجازات آقای حسنی با استناد به ماده ۴۹۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، از بابت اتهام «مشارکت در تشکیل گروه غیر قانونی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» از ۸ سال به ۶ سال و از بابت اتهام «مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» با استناد به ماده ۵۰۰ همان قانون از یک سال به ۸ ماه کاهش یافته است. بر حسب ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها مجازات اشد یعنی ۶ سال قابل اجرا است. با توجه به اینکه آقای حسنی ، ۷ سال و ۱۱ ماه از حبس خود را متحمل شده است؛ با وصول پرونده به واحد اجرای احکام زندان، این فعال سیاسی آذربایجانی از زندان آزاد گردید.

برای مطالعه نمایه لطیف حسنی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت

دکتر لطیف حسنی در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ به همراه ۴ تن دیگر بنام‌های آیت مهرعلی بیگلو معروف به یوروش، محمود فضلی، شهرام رادمهر و بهبود قلی‌زاده، به اتهام تشکیل گروه یئنی گاموح بازداشت شدند. لطیف حسنی به عنوان دبیر کل این تشکیلات انتخاب شده بود.

قاضی محمد باقرپور، طی حکمی چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، لطیف حسنی و ۴ فعال آذربایجانی را به اتهام تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام، در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم بلافاصله در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور تایید و سپس اجرا شد.