علی نوری‌زاد به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم شد

۲ اردیبهشت ۹۹- علی نوری‌‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد، زندانی سرشناس سیاسی،  به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، آقای نوری زاد را  به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۳ سال و ۶ ماه و به اتهام  «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۸ ماه حبس محکوم کرده است. این دادگاه همچنین از باب مجازات تکمیلی، آقای نوری زاد را به مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی منع کرده‌است. آقای نوری‌زاد ۲۰ روز فرصت اعتراض به این حکم را دارد.

شرح بازداشت

آقای علی نوری‌زاد روز دوشنبه ۲۳ دیماه ۱۳۹۸ در خیابان توسط مأموران امنیتی بازداشت شد. این بازداشت پس از تحصن فاطمه ملکی، مادر این زندانی سیاسی در مقابل دادگاه انقلاب مشهد صورت گرفت. خانم ملکی پس از اینکه همسرش محمد نوری‌زاد به دلیل اعتصاب غذا دچار بیهوشی شد، به همراه صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار در اعتراض به نقض حقوق همسرانشان در مقابل دادگاه انقلاب مشهد تحصن کردند. آقای نوری‌زاد نهایتاً در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۹۸ با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

بازداشت محمد نوری‌زاد

محمد نوری‌زاد از فعالین سیاسی شناخته شده‌است و بارها بازداشت شده‌است. آقای نوری‌زاد ۲۱ خردادماه ۹۸ به همراه ۱۳ نفر دیگر بیانیه شدید اللحنی برای تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای علی خامنه‌ای منتشر کرد.  این بیانیه به نگارش بیانیه‌های چهارده نفره مشابه در داخل و خارج کشور منجر شد.

۲۰ مرداد ۹۸ او و تعدادی دیگر از فعالین سیاسی و مدنی که در برابر محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی تجمع کرده بودند بازداشت شدند. آن‌ها در ابتدا به زندان وکیل‌آباد فرستاده شده و سه روز بعد به بازداشتگاه اطلاعات مشهد منتقل شدند. این زندانیان سیاسی پس از پایان بازجوئی به زندان وکیل آباد فرستاده شدند اما پس از شیوع کرونا دادگاه با مرخصی و یا عفو آنها موافقت نکرده و برای مدتی آنها ر امجدداً به بازداشتگاه اداره اطلاعات فرستاد. این زندانیان هم‌اکنون در زندان وکیل آباد زندانی هستند.