علی عزیزی، فعال اتنیکی ترک، دوباره به دادگاه فراخوانده شد

۱۶ فروردین ۹۹- علی عزیزی، فعال اتنیکی ترک برای رسیدگی به حکم غیابی صادره علیه او به دادگاه احضار شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، علی عزیزی فعال اتنیکی ساکن ارومیه، از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه به دادگاه احضار شده‌است. این فعال ترک باید در ساعت۹:۰۰ روز ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ جهت رسیدگی به حکم غیابی صادره و بر حسب تقاضای واخواهی در شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری دو مجتمع شهید بهشتی شهر ارومیه (۱۰۱جزائی سابق) حاضر گردد.

برای مشاهده نمایه علی عزیزی روی تصویر کلیک کنید

 

پیشینه پرونده

آقای عزیزی در جریان اعتراضات آبانماه سال گذشته بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود. شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری دو مجتمع شهید بهشتی شهر ارومیه به ریاست دادرس حمید گلی نژاد ، ۱۷ اسفند ۹۸ طی حکمی علی عزیزی و پنج فعال دیگر ترک به نامهای کیوان پاشایی، امین زارع،سالار طاهر افشار، الیار حسین زاده، یاسین حسن پور را با اتهام « اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات واعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان » به استناد ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵،به پرداخت ۱۵میلیون ریال جزای نقدی جایگزین ۸ماه حبس تعزیری و تحمل ۲۰ ضربه شلاق تعزیری در محل مسقف و غیر ملاء عام با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم نموده بود. حکم صادره برای سالار طاهر افشار،کیوان پاشایی و امین زارع به مدت ۳ سال تعلیق شده است.

علی عزیزی بعلت بازداشت در بند امنیتی زندان مرکزی تبریز در زمان دادگاه، نتوانسته بود در جلسه محاکمه حاضر شود و با تقاضای واخواهی وی جلسه محاکمه این فعال آذربایجانی مجددا برگزار خواهد گردید

بازداشت اسفند ۹۸

آقای عزیزی ۴ اسفند ۱۳۹۸ توسط مامورین امنیتی در خصوص پرونده ای دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه غیرقانونی گاماج» در منزل پدری خود در شهرستان اورمیه بازداشت شده بود. این زندانی ترک، در تاریخ  ۷ اسفند ۱۳۹۸ در تماس کوتاهی با خانواده‌اش از انتقال خود به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز خبر داده‌بود. آقای عزیزی نهایتاً ۱۲ اسفندماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان تبریز منتقل شد و در تماس تلفنی با خانواده‌اش خبر داد که در ۴۸ ساعت اولیه دستگیری در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و علی رغم تقاضای اعزام به مرکز درمانی،  تحت مداوا و معاینه قرار نگرفته است. این زندانی ترک نهایتاً پس از شیوع بیماری کرونا، ۶ فروردین۱۳۹۹ پس از تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی توانست بطور موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردد.