عباس لسانی: با مرخصی زندانیان موافقت کنید، در غیر اینصورت مسئول هرگونه عواقب احتمالی هستید

۱۰ فروردین ۹۹- عباس لسانی ،فعال اتنیکی ترک، دیروز ۹فروردین ۱۳۹۹ در نامه ای خطاب به مسئولین زندان خواستار موافقت سریع با تقاضای مرخصی زندانیان، علی الخصوص فعالین اتنیکی ترک شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این فعال سرشناس آذربایجانی در تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته‌ که با توجه به تاکید فعالین خارج از زندان و حادتر شدن شرایط و علی رغم احتمال عدم موافقت با درخواست مرخصی خود، با نگارش نامه ای خطاب به مسئولین قضایی زندان خواستار موافقت با مرخصی فعالین ترک و دیگر زندانیان عقیدتی و جرایم غیرخطرناک شده است.

در قسمتی از نامه آمده است :

“…باتوجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا در اکثر کشورهای دنیا و درگیر شدن گروه های انسانی با این ویروس خطرناک که حیات و جان آدمیان را بطور جدی مورد تهدید قرار داده و موجبات نگرانی جوامع جهانی گشته است، با توجه به سستی عمل،عجز و عدم اراده مسئولین در مقابله،کنترل و مهار این بیماری و نبود زیرساخت های درمانی و بهداشتی در کشور، جان شهروندان بیش از دیگر کشورها مورد مخاطره قرار گرفته است. اهمیت خطیر مسئله در زندانها نیز بر عمق فاجعه می افزاید زیرا زندانیان با توجه به وجود تراکم و حیات جمعی اجباری و نبود امکانات و وسایل درمانی و بهداشتی بیشتر در معرض این ویروس قرار دارند.

لذا بر مسئولین امر است که با تصمیم سریع، منطقی و انسانی موجبات اجرای مرخص نمودن فعالین ملی مدنی،زندانیان عقیدتی و جرایم غیرخطرناک را فراهم نمایند تا از خطر ابتلا به بیماری در فضای شکننده و خطرناک زندان رها گردند، در غیر این صورت هرگونه تهدید جانی بر عهده مسئولین امر میباشد و آنها مسئول هرگونه عواقب حیاتی اینجانب و تمامی زندانیان می باشند…”.

برای مشاهده نمایه عباس لسانی روی تصویر کلیک کنید

 

 

بحران کرونا در زندان

به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی مراجع قضائی خواسته که تا حد ممکن از فرستادن افراد جدید به زندان خودداری کنند و از مجازاتهای جایگزین استفاده کنند. او همچنین خواستار اعطاء مرخصی به زندانیانی که مدت محکومیت آنها کمتر از ۵ سال است شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان عادی و سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند و با انتشار اخبار مرتبط با شیوع کرونا در اکثر زندانهای ایران نگرانی از وضعیت سلامت زندانیان افزایش یافته است به نحوی که تاکنون در بیش از ۴ زندان از جمله زندان مرکزی تبریز اعتراضات گسترده زندانیان بعلت شیوع کرونا و فرار برخی از زندانیان گزارش شده است.

سازمان عفو بین الملل نیز اخیراً در نامه‌ای از دولت ایران خواسته است:

“مقامات ایرانی بایستی فوراً زندانیان عقیدتی را در میان گسترش کروناویروس آزاد کنند.
مقامات باید اقدامات لازم را برای محافظت از سلامت همه زندانیان انجام دهند و فوراً آزادی زندانیان که هنوز محاکمه نشده‌اند و کسانی که در معرض خطر خاصی هستند را در نظر بگیرند.”

عباس لسانی، لطیف حسنی، علیرضا فرشی، توحید امیرامینی، کاظم صفابخش، امیرستاری، یوسف کاری، محمد عبدالمحمدزاده از جمله برخی زندانیان ترک هستند که تاکنون به مرخصی اعزام نشده اند.