تداوم سرکوب دانشجویان؛ شهاب بیات به سه سال زندان محکوم شد

۳۰ آذر ۱۴۰۱-

دادگاه انقلاب همدان، «شهاب بیات»، دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد این شهر که همزمان با خیزش سراسری ۱۴۰۱، بازداشت شده بود را به سه زندان محکوم کرد.

به گفته یک منبع مطلع به «اطلس زندان‌های ایران»، شهاب بیات، روز ۹آبان۱۴۰۱، در خیابان بوعلی سینای همدان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. ماموران همزمان با بازداشت این شهروند تُرک، اقدام به تفتیش خانه او کردند. شهاب بیات به‌مدت یک هفته در بازداشتگاه اداره اطلاعات همدان محبوس بود و طی این مدت به‌شدت ضرب‌وجرح شد. او پس از یک هفته به زندان مرکزی همدان منتقل شد.

منبعی که با اطلس گفت‌وگو کرده است، می‌گوید، دادگاه انقلاب همدان به ریاست قاضی «اسماعیلی»، روز ۱۵آذر، بدون حضور وکیل تعیینی، شهاب بیات را به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به سه سال زندان محکوم کرد. دادنامه صادر شده علیه شهاب بیات به‌صورت شفاهی به او و خانواده‌اش ابلاغ شده است.

بر اساس داده‌های «بانک داده‌ اطلس زندان‌های ایران»، از ۲۶شهریور۱۴۰۱ و در پی آغاز اعتراضات سراسری در ایران، تاکنون دست‌کم ۶۶۱ دانشجو توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. طی این مدت دست‌کم ۲۱ دانشجو در دادگاه‌های جداگانه مجموعا به تحمل ۸۵ سال و ۳۰ روز زندان، ۲۶۹ ضربه شلاق و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.