محکومیت سیامک میرزایی، فعال اتنیکی ترک، به ۱سال و ۱۰ روز حبس افزایش یافت

۹ اسفند ۹۸- شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با رد واخواهی سیامک میرزایی، فعال اتنیکی ترک، حکم او را به یکسال و ده روز حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌ها افزایش داده‌است. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، قاضی ایمان افشاری طی حکمی که روز چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ به وکیل سیامک میرزایی فعال مدنی حقوق ترک ابلاغ شده، ضمن رد درخواست واخواهی،  حکم این فعال آذربایجانی را از ۱سال  به ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری افزایش داده‌است. او پیشتر به طور غیابی به یکسال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌ها محکوم شده بود. قاضی اعتصاب غذای آقای میرزایی و نامه‌نگاری او با دادستان را مستند صدور این حکم اعلام کرده‌است.  

برای مشاهده نمایه سیامک میرزایی روی تصویر کلیک کنید

دادگاه غیابی

آذرماه امسال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری طی حکمی سیامک میرزایی فعال سیاسی شناخته شده ترک را که پس از سپری کردن ۳ سال حبس در زندان اوین به شهر قائن تبعید شده با اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” به ۱ سال حبس تعزیری‌ و از باب مجازات تکمیلی به منع خروج از کشور و عضویت در احزاب ، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی به مدت دو سال محکوم کرده بود. بعلت عدم حضور آقای میرزایی در دادگاه این حکم غیابی صادر شده و قابل واخواهی بود.

رد درخواست واخواهی

وکیل آقای میرزایی ضمن اعتراض به حکم غیابی خواهان واخواهی در این حکم شده بود. او در دفاع از موکلش، به تکرار مستندات پرونده قبلی آقای میرزایی برای صدور حکم جدید استناد کرده بود. آقای میرزایی پیشتر به دلایل مشابه به ۳ سال حبس تعزیری و تبعید به محکوم شده بود.  اما قاضی این استدلال را نپذیرفته و نوشته‌است :”…نظر به اینکه دفاع وکیل متهم تزلزلی در دلایل ایجاد نخواهد کرد چرا که در محبوس بودن موجب عدم توانایی بر ارتکاب بزه مذبور نخواهد بود حتی فقط این مورد نیست موارد مشابه در زندان وجود دارد، ثانیا در فرض پذیرش یکی بودن برخی از موارد اعلامی با پرونده قبلی نامه لکن مطالب مربوط به نامه نگاری با دادستان و اعتصاب غذای متهم فقط و فقط در رسانه های معاند که فلسفه وجودی آنها فقط تخریب چهره نظام است انتشار یافته و متن نامه به صورت دقیق در شبکه های اجتماعی منعکس شده و نمی توان خاستگاه چنین عملی را شخصی غیر از متهم دانست…”

با توجه به سطور فوق از دادنامه، قاضی افشاری انتشار نامه سرگشاده آقای میرزایی در فضای مجازی و اعتصاب غذای وی در اعتراض به عدم رعایت قوانین را دلیل مجرمیت این فعال آذربایجانی دانسته است.

بازداشت

سیامک میرزایی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۵ ، در پارس‌آباد مغان بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به بازداشتگاه اوین تهران منتقل شد.
وی پس از ماهها بازجویی و «شکنجه» در زندان انفرادی اوین توسط دادگاه انقلاب بهارستان به اتهام ” عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت داخلی ” به ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم گردید . این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید تقلیل یافت.

سیامک میرزایی متولد ۱۳۵۹ شهر مغان میباشد که طی سالهای گذشته بدلیل فعالیت های مدنی خویش از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز منع شده است.