سیامک مقیمی، از زندانیان اعتراضات آبان، برای دومین بار در یک ماه گذشته «رگ دستش را زد»

۱۸ مرداد ۹۹ ـ سیامک مقیمی از زندانیان اعتراضات آبان، بار دیگر در زندان فشافویه دست به خودکشی زد. او پس از بریدن رگ دستش برای درمان به خارج از زندان منتقل شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این زندانی از طریق بریدن رگ دست اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان لقمان منتقل شد. یک منبع مطلع درمورد خودکشی این زندانی به پژوهشگر اطلس گفت: « سیامک مقیمی مجدداً رگ دستش را زده است و این بار متاسفانه همبندی‌های او هم دیر متوجه شده‌اند تا اینکه او از حال رفته و به زمین افتاده است.» این فرد مطلع اضافه کرد: «پس از اینکه مأموران باخبر شده‌اند او را به بیمارستان لقمان منتقل کرده‌اند. و هنوز به بند بازنگشته است و ما از وضعیت او خبری نداریم.»

این زندانی تاکنون چندین بار دست به خودکشی زده است. او حدود یکماه پیش نیز رگ دستش را زد و به بهداری زندان منتقل شد. یک فرد مطلع در مورد وضعیت آقای مقیمی در مورد دلیل خودکشی‌های مکرر او به پژوهشگر اطلس گفت: «سیامک چندبار تاکنون خودکشی کرده است. همبندی‌های این زندانی معتقدند که او به یک بیماری روانی مبتلا است. اما متاسفانه به وضعیتش رسیدگی نمی‌کنند.»

برای مشاهده نمایه سیامک مقیمی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت

هم‌زمان با آغاز تظاهرات سراسری آبان ۹۸، شمار زیادی از معترضین توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند. عمده این افراد مدتی بعد از زندان‌های ایران آزاد شدند، اما بازداشت برخی از آن‌ها تداوم یافت. آقای مقیمی یکی از این معترضان است که در زندان فشافویه زندانی است. این زندانی سیاسی پیشتر هم چند بار اقدام به خودکشی کرده است. او همچنین پس از مرگ سه تن از زندانیان زندان فشافویه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، به همراه تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی این زندان دست به اعتصاب غذا زد.

دادگاه

در تاریخ ۵ بهمن ۹۸ خبرگزاری هرانا گزارش داد که توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است. پس از ابلاغ حکم به آقای مومنی، او اقدام به خودکشی کرد و وی را به بیمارستان منتقل کردند. ماموران قرارگاه ثارالله تهران در بیمارستان او را تهدید کرده‌اند که در صورت بروز رفتار اعتراضی دیگر، با پرونده‌ای جدید مواجه خواهد شد.

 

اعتراضات آبان

پس از افزایش ناگهانی نرخ بنزین، میلیون‌ها معترض در ده‌ها شهر ایران دست به تظاهرات زدند. هر چند در ساعات اولیه سمت و سوی اعتراضات افزایش نرخ بنزین را هدف قرار گرفته بود، اما کمی بعد اعتراضات به سمت مخالفت با حکومت پیش رفت. از لحظات اولیه حضور مردم در خیابان‌ها، در بسیاری نقاط شلیک به سوی معترضین آغاز شد و نیروهای امنیتی صدها تن را کشتند یا زخمی کردند. بسیاری اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را عظیم‌ترین خیزش علیه حکومت تا آن زمان و واکنش جمهوری اسلامی را وسیع‌ترین سرکوب معترضین غیرحزبی می‌دانند