سه نوکیش سنی عرب پس از دو سال بلاتکلیفی آزاد شدند

۳ شهریور ۱۳۹۹- مسلم زغیبی، صاحب کراسی و حسین عگبی سه نوکیش سنی عرب پس از دو سال بلاتکلیفی از زندان شوشتر آزاد شدند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، این سه زندانی اهل شوشتر بعد از دو سال بلاتکلیفى هر یک با قرار وثیقه سه میلیارد ریال از زندان شوشتر آزاد شدند.

این سه نفر به همراه شمارى دیگر از شهروندان اهل سنت در تاریخ شش مهرماه ۱۳۹۷بازداشت شدند. این افراد مذهب خود را شیعه به سنی تغییر داده‌اند و به دلیل فعالیتهای مذهبی توسط اداره اطلاعات بازداشت شدند. کریم دحیمی، از فعالین حقوق بشر آگاه در مورد خوزستان به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت: «دادگاه انقلاب شوشتر این افراد را به اتهام «تبلیغ و نشر وهابیت» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه کرده اما تا کنون حکمى براى آنها صادر نشده است.» این افراد از حق بهره‌مندی از وکیل مدافع محروم بوده‌اند.

                   مسلم زغیبی

 

یک منبع آگاه شمار به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت «حداقل ۱۰ نفر دیگر از شهروندان اهل سنت همچنان در زندان شوشتر بلاتکلیف زندانی هستند و با تبعیض و خشونت با آنها برخورد مى شود.»

 

ایران میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل را امضاء کرده است و بر اساس ماده ۱۸ این میثاق، آزادی مذهب و عقیده به رسمیت شناخته شده است. اما جمهوری اسلامی برخلاف تعهدات خود با تبلیغ دیگر مذاهب و تغییر دین افراد برخورد قضائی و امنیتی می‌کند.