سهیل عربی، پس از مصاحبه با بی بی سی، به مکان نامعلومی منتقل شد

۲۹ شهریور ۱۳۹۹- سهیل عربی، زندانی سیاسی زندان فشافویه، پس از مصاحبه انتقادی از درون زندان با تلویزیون بی بی سی فارسی، به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، آقای عربی در مصاحبه با تلویزیون بی بی سی، از وضعیت رفاهی نامناسب زندان فشافویه و «توزیع مواد مخدر توسط مأموران حفاظت اطلاعات» انتقاد کرده است. آقای عربی در این مصاحبه همچنین از نگهداری زندانیان اعتراضات آبانماه در کنار زندانیان خطرناک سخن گفته است. آقای عربی در این مصاحبه گفته است که در زندان فشافویه بین زندانیان عادی و سیاسی با زندانیان مالی و متهمان به اختلاس و فساد تبعیض وجود دارد و زندانیان متهم به اختلاس از امکاناتی بسیار بیشتر از دیگر زندانیان برخوردار هستند. این زندانی سیاسی همچنین از رفتار قاضی صلواتی و مقیسه نیز انتقاد کرده و آنها را «شکنجه‌گر» و «جنایتکار» خوانده است که اجازه دفاع به متهمان نمی‌دهند.

یک منبع آگاه در مورد وضعیت سهیل عربی به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت :«یک روز پس از پخش این مصاحبه از تلویزیون بی بی سی فارسی، در تاریخ ۲۷ شهریورماه مأموران امنیتی آقای سهیل عربی را احضار کردند که این زندانی سیاسی مجدداً خبر احضار خود را منتشر کرد و روز بعد آقای عربی بدون اعلام قبلی به مکانی نامعلوم منتقل شده است. خانواده و دوستان آقای عربی به شدت نگران سلامتی جسمی او هستند.»

برای مشاهده نمایه آقای عربی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت و محاکمه

سهیل عربی در سال ۱۳۹۲ از سوی مامورین سپاه بازداشت و در دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. این حکم در ابتدا در شبعه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی تایید شد، اما در مراحل بعد شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. سهیل عربی در نهایت در چند پرونده مختلف به ۱۳ سال و ۶ ماه حبس و تحقیقات مذهبی محکوم شد.