اعتصاب غذا؛ سعید اقبالی در زندان گوهردشت، سارا مرآتی در حمایت از فرزندش

۲۹ آذر ۱۴۰۱-

«سعید اقبالی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج (رجایی‌شهر)، پس از منتشر کردن یک فایل صوتی درباره احتمال اعدام بازداشت‌شدگان خیرش سراسری مهر۱۴۰۱، توسط مسئولین زندان به سلول انفرادی منتقل شده است. او در واکنش اعتصاب غذای خشک کرده و مادر او «سارا مرآتی» نیز در دفاع از فرزندش اعتصاب غذا کرده است.

سعید اقبالی، روز جمعه ۲۵آذر۱۴۰۱، با انتشار فایلی صوتی از زندان گوهردشت کرج نسب به احتمال اعدام گسترده بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری که پس از کشته‌شدن «ژینا امینی» آغاز شد، هشدار داد و گفت ممکن است جمهوری اسلامی دست به تکرار اعدام‌های دهه شصت بزند. او در این فایل صوتی توضیح داد که مقام‌های زندان معترضان زندانی محکوم به اعدام را بارها بین بندهای مختلف و سلول انفرادی جابه‌جا کرده‌اند و این جابه‌جایی‌ها چنان فشار روانی و ترسی را بر این زندانیان وارد کرده است که فرقی با اعدام ندارد.

پس از انتشار این فایل صوتی، به دستور حفاظت زندان گوهردشت، سعید اقبالی به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد. این زندانی سیاسی در اعتراض به انتقالش به سلول انفرادی از روز ۲۶آذر دست به اعتصاب غذای خشک زده است. یک روز بعد نیز سارا مرآتی، مادر سعید اقبالی، اعلام کرد که در دفاع از فرزندش اعتصاب غذا خواهد کرد و تا زمانی که پسرش در انفرادی و اعتصاب باشد او هم به اعتصاب خود ادامه خواهد داد.

چندی پیش نیز سعید اقبالی به‌همراه شش تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان گوهردشت، با انتشار بیانیه‌ای، صدور احکام اعدام علیه معترضان را محکوم کرده بودند.

سعید اقبالی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج است. او پس از اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت و در این پرونده مجموعا به شش سال زندان محکوم شد. او اکنون در چهارمین روز اعتصاب غذا، کماکان در سلول انفرادی زندان گوهردشت محبوس است.