رحیم غلامی،فعال اتنیکی ترک، به مرخصی اعزام شد

۲۲ اسفند ۹۸- رحیم غلامی، فعال اتنیکی ترک، از زندان اردبیل به مرخصی فرستاده شد.
به گزارش اطلس زندانهای ایران، رحیم غلامی فعال اتنیکی ترک بعد از ظهر امروز ۲۲ اسفند۱۳۹۸ پس از تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شد، پیشتر مسئولین امنیتی با مرخصی این فعال آذربایجانی مخالفت کرده بودند.
آقای غلامی بعلت بیماریهای تنفسی(آسم) وکلیوی بارها در درمانگاه زندان اردبیل بستری شده بود و حتی در یک مورد مسئولین درمانگاه مجبور به استفاده از تنفس مصنوعی به مدت چند ساعت شده بودند.

برای مشاهده نمایه آقای غلامی روی تصویر کلیک کنید.

بازداشت و محاکمه
آقای غلامی از فعالان اتنیکی ترک است که تاکنون بارها به دلیل دفاع از حقوق اتنیکی بازداشت شده‌است. او پیشتر در سال ۱۳۸۷ در دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی» به پنج سال حبس توام با تبعید به زندان همدان محکوم شده بود. اما دادگاه تجدید نظر این اتهام را وارد ندانست و او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرد. آقای غلامی در سال ۱۳۸۹ این حکم یکساله را در زندان اردبیل تحمل کرد.
پرونده فعلی این فعال آذربایجانی به بازداشت او در اسفند ماه ۹۷ باز می‌گردد. او ۱۳ اسفند ۹۷ بازداشت شد و پس از سپری کردن حدود دو ماه، هشتم اردیبهشت ۹۸ از زندان آزاد شد. او کمی بعد در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی محاکمه و به اتهام «توهین» به علی خامنه‌ای به یک سال حبس محکوم شد و پس از تأیید این رأی در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر اردبیل، آقای غلامی در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۸ روانه زندان شد.
این فعال آذربایجانی به مشکلات تنفسی، بیماری آسم و عفونت کلیه مبتلا است و  با توجه به شیوع بیماری کرونا، نگرانی از وضعیت وی در روزهای اخیر تشدید شده است.پیشتر  ۲۵ آذر ۱۳۹۸ آقای غلامی بعلت بیهوشی به بهداری زندان منتقل و ضمن بستری ساعتها زیر تنفس مصنوعی با ماسک اکسیژن قرار گرفته بود.
دستور رئیس قوه قضائیه
به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی مراجع قضائی خواسته که تا حد ممکن از فرستادن افراد جدید به زندان خودداری کنند و از مجازاتهای جایگزین استفاده کنند. او همچنین خواستار اعطاء مرخصی به زندانیانی که مدت محکومیت آنها کمتر از ۵ سال است شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان عادی و سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند.