مخالفت با مرخصی رحیم غلامی، فعال اتنیکی ترک

۱۵ اسفند ۹۸- به زغم نگرانی از شیوع کرونا در زندان اردبیل، مسئولان امنیتی با تقاضای مرخصی رحیم غلامی، شاعر، محقق و فعال اتنیکی ترک مخالفت می‌کنند. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، رحیم غلامی شاعر و محقق آذربایجانی امروز ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ طی تماسی با خانواده خود خبر از مخالفت مسئولین زندان اردبیل با تقاضای مرخصی اش علی رغم صدور بخشنامه رئیس قوه قضاییه داده است.

برای مشاهده نمایه رحیم غلامی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت و محاکمه
آقای غلامی از فعالان اتنیکی ترک است که تاکنون بارها به دلیل دفاع از حقوق اتنیکی بازداشت شده‌است. او پیشتر در سال ۱۳۸۷ در دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی» به پنج سال حبس توام با تبعید به زندان همدان محکوم شده بود. اما دادگاه تجدید نظر این اتهام را وارد ندانست و او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرد. آقای غلامی در سال ۱۳۸۹ این حکم یکساله را در زندان اردبیل تحمل کرد.
پرونده فعلی این فعال آذربایجانی به بازداشت او در اسفند ماه ۹۷ باز می‌گردد. او ۱۳ اسفند ۹۷ بازداشت شد و پس از سپری کردن حدود دو ماه، هشتم اردیبهشت ۹۸ از زندان آزاد شد. او کمی بعد در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی محاکمه و به اتهام «توهین» به علی خامنه‌ای به یک سال حبس محکوم شد و پس از تأیید این رأی در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر اردبیل، آقای غلامی در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۸ روانه زندان شد.
این فعال آذربایجانی به مشکلات تنفسی، بیماری آسم و عفونت کلیه مبتلا است و  با توجه به شیوع بیماری کرونا، نگرانی از وضعیت وی در روزهای اخیر تشدید شده است.پیشتر  ۲۵ آذر ۱۳۹۸ آقای غلامی بعلت بیهوشی به بهداری زندان منتقل و ضمن بستری ساعتها زیر تنفس مصنوعی با ماسک اکسیژن قرار گرفته بود.
دستور رئیس قوه قضائیه
به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی مراجع قضائی خواسته که تا حد ممکن از فرستادن افراد جدید به زندان خودداری کنند و از مجازاتهای جایگزین استفاده کنند. او همچنین خواستار اعطاء مرخصی به زندانیانی که مدت محکومیت آنها کمتر از ۵ سال است شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند.  آقای غلامی نیز که حدود ۸ ماه از دوران محکومیت یک ساله خویش را سپری کرده ، با استناد به این بخشنامه تقاضای مرخصی نموده که با مخالفت مسئولین امنیتی و زندان مواجه گردیده است.