دیوان عالی کشور حکم ۱۵ سال حبس تعزیری عباس لسانی را تأیید کرد

۱۵ تیر ۹۹ – دیوان عالی کشور حکم ۱۵ سال حبس تعزیری عباس لسانی فعال اتنیکی ترک را تأیید کرد. پیشتر دادگاه تجدید نظر استان اردبیل حکم زندان آقای لسانی را از ٨ سال به ۱۵ افزایش داده بود.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، آقای سید محمدرضا فقیهی وکیل مدافع آقای لسانی پس از مراجعه به دیوان عالی کشور از این موضوع مطلع شده و آن را به خانواده این فعال سیاسی ترک اطلاع داده است.

برای مشاهده نمایه عباس لسانی روی تصویر کلیک کنید

دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ ، با اضافه کردن دوسال حبس تعزیری به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در دادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته بود آقای لسانی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.
گفتنی است ؛ قاضی عتباتی پیشتر در سمت دادستان اردبیل نیز ، کیفرخواست مربوط به دادگاه بدوی آقای لسانی را صادر کرده بود.

براساس کیفرخواست صادره، اتهامات آقای لسانی «تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع»، «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام » و «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم» عنوان شده است.

بازداشت

عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی در ارتباط با یک پرونده دیگر تشکیل شده بود قبل خروج از دادگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.
وی از همان زمان بازداشت غیرقانونی تا به حال در زندان محبوس بوده اند و حتی وکیل او نیز به جهت وکالت در این پرونده بازداشت و محاکمه شده است.

لسانی از جمله زندانیان سیاسی  است که علی‌رغم هشدارها در باره شیوع کرونا و ورود این بیماری خطرناک به زندانها من جمله زندان اردبیل به مرخصی اعزام نشد
نهادهای امنیتی همچنین مغازه تعمیرات طلا و جواهرات فرزند آقای لسانی را پلمپ کردند

عباس لسانی از فعالان سرشناس سیاسی ترک زبان ایران ست و در طول نزدیک به سه دهه فعالیت مستمر بارها ، شکنجه ،زندانی و تبعید شده است.