درخواست واخواهی فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی پذیرفته شد

۱۶ مرداد ۹۹ – درخواست واخواهی فرنگیس مظلوم پذیرفته شد. خانم مظلوم مادر سهیل عربی زندانی سیاسی است و قرار است در تاریخ چهار شهریور ۹۹ مجدداً محاکمه شود.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، خانم مظلوم پیشتر در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از سوی قاضی مظلوم، رئیس شعبه به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ پنج سال آن قابل اجرا است.

خانم مظلوم او به دلیل تلاش برای آزادی فرزند خود (سهیل) و مخالفت با جمهوری اسلامی بازداشت و محاکمه شده است. او اصالتاً اهل آبادان است اما از مدت‌ها قبل در تهران سکونت دارد.

برای مشاهده نمایه خانم مظلوم روی تصویر کلیک کنید

درخواست ۱۴ فعال زن برای استعفای خامنه‌ای

در تاریخ ۲۱ خرداد ۹۸ بیانیه شدید اللحنی برای تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای علی خامنه‌ای از سوی ۱۴ تن از فعالین سیاسی داخل کشور منتشر شد. نویسندگان نامه محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار و یازده فعال سیاسی و اجتماعی دیگر بودند.  این بیانیه به نگارش بیانیه‌های چهارده نفره مشابه در داخل و خارج کشور منجر شد. خانم مظلوم و ۱۳ فعال دیگر زن نامه دیگری منتشر کردند. آن‌ها در این نامه خواستار استعفای علی خامنه‌ای، گذار کامل از نظام جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند. این کنشگران با اشاره به خواسته مشابهی که ۱۴ فعال مدنی در خرداد امسال مطرح کردند، در بیانیه خود نوشته‌اند در اعتراض به آپارتاید جنسیتی که «حاصل نگاه مردسالارانه نظام فقاهتی است، علیه این نظام ضدزن که ارزش‌های انسانی ما را محو نموده است، بپاخاسته و خواستار گذار کامل از نظام جمهوری‌اسلامی و تدوین قانون اساسی جدیدی هستیم.» آنها همچنین تأکید کرده‌اند که پس از انقلاب و برقراری رژیم جمهوری‌اسلامی «بسیاری از حقوق اولیه و انسانی ما زنان ایران سلب شد» و «هر کس علیه این تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشود به توهین و تحقیر، ضرب و شتم و حبس و حتی در مواردی به شکنجه و اعدام گرفتار گردید.» این ۱۴ فعال حوزه زنان در بیانیه خود گفته‌اند مصمم هستند «با شیوه‌ای مدنی و بدون خشونت»، مبارزه خود را با گفتن «نه به جمهوری اسلامی» ادامه دهند.

 

بازداشت و محاکمه

خانم مظلوم در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۸ دستگیر و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. به دنبال بازداشت او سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت او را محکوم کرد. همچنین صد تن از فعالین سیاسی و مدنی با امضای بیانیه‌ای نسبت به دستگیری او اعتراض کردند. محمد ملکی، کوروش زعیم، محمد نوری‌زاد، حشمت‌الله طبرزدی و شهناز اکملی از جمله امضاکنندگان این بیانیه بودند.

این فعال حقوق زنان در اعتراض به بازداشت خود در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۸ در زندان دست به اعتصاب غذا زد و تا دوم شهریور اعتصاب غذای خود را ادامه داد. او نهایتاً در تاریخ ۱۶ مهر ۹۸ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

۱۸ تیر ۹۹ گزارش شد که شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، هفت فعال سیاسی را به احکام زندان محکوم کرده است. بر اساس حکمی که از سوی قاضی مظلوم صادر شده، فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارتباط به سازمان مجاهدین خلق» به پنج سال و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیزی محکوم شده است. دادگاه هود یازرلو و هانی یازرلو را به یک سال حبس و محمدولی غلام نژاد، مهدی خواص صفت، زهرا اکبری نژاد درچه و صدیقه مرادی را به ۹۵ روز حبس تعزیری محکوم کرده است؛ اتهام همه این افراد «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند حکومت» بوده است. با اعمال ماده ۱۳۴، پنج سال از محکومیت فرنگیس مظلوم قابل اجرا است. حکم ذکر شده برای دیگر متهمان، عینا قابلیت اجرا دارد.

خانم مظلوم نسبت به این حکم درخواست واخواهی کرد و اینک با پذیرفته شدن درخواستش دوباره در همین شعبه محاکمه خواهد شد.