حمید حاج جعفر کاشانی به مرخصی اعزام شد

۲۸ اسفند ۹۸- حمید حاج جعفر کاشانی، فعال سیاسی زندانی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، به دنبال شیوع بیماری کرونا در ایران و بیم ابتلاء زندانیان به این ویروس، حمید جاج جعفر کاشانی در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ به مرخصی آمده است. کرونا در برخی از زندان‌های ایران قربانیانی به جای گذاشته‌است. از جمله در زندان فشافویه سه زندانی در روزهای اخیر به این دلیل درگذشته‌اند.

برای مشاهده نمایه آقای کاشانی در اطلس زندان‌های ایران روی تصویر کلیک کنید

 

بازداشت و سیر پرونده

حمید حاج جعفر کاشانی داور فوتسال بوده و در تاریخ ۷ تیر ۹۶  به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» (ماده ۶۱۰) و «تبلیغ علیه نظام» (ماده ۵۰۰) بازداشت شد. بر پایه این گزارش و عکس‌هایی که پس از بازداشت وی منتشر شد، مأموران وزارت اطلاعات هنگام تفتیش منزل آقای کاشانی برخی از وسایل او را تخریب و او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند. او سپس در دادگاه به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم و پس از پایان حکم از زندان آزاد شد. 

او مجدداً در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۷ بازداشت شد و در دادگاه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از اعمال ماده ۱۳۴ به ۲ سال تقلیل یافت. 

کرونا در زندان
به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی مراجع قضائی خواسته که تا حد ممکن از فرستادن افراد جدید به زندان خودداری کنند و از مجازاتهای جایگزین استفاده کنند. او همچنین خواستار اعطاء مرخصی به زندانیانی که مدت محکومیت آنها کمتر از ۵ سال است شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان عادی و سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند. در برخی  از زندانهای کشور ابتلاء زندانیان به این بیماری گزارش شده است.