محرومیت حمزه سواری، زندانی محکوم به حبس ابد، از خدمات پزشکی

۸ دی ۱۴۰۱-

«حمزه سواری لفته»، زندانی سیاسی عرب محکوم به حبس ابد، به‌رغم ابتلا به بیماری‌های متعدد زمینه‌ای و تشدید بیماری‌اش در زندان، کماکان بدون دسترسی به خدمات پزشکی کافی و موثر در زندان گوهردشت کرج (رجایی‌شهر) محبوس است.

به گفته یک منبع آگاه به «اطلس زندان‌های ایران»، حمزه سواری در هفدهمین سال تحمل حبس در زندان، با مداخله مستقیم مقام‌های قضایی ناظر بر زندان و مسئولین زندان گوهردشت، همچنان بدون دسترسی به خدمات پزشکی در این زندان محبوس است. این زندانی عرب اهوازی، در طول دوران تحمل زندان به مشکلات تنفسی، دردهای شدید در ناحیه ستون فقرات و غده در ناحیه زانو مبتلا شده و به‌رغم تشدید بیماری‌اش از رسیدگی پزشکی محروم است.

منبعی که با اطلس گفت‌وگو کرده است، می‌گوید، حمزه سواری طی مدت تحمل زندان از مرخصی محروم بوده و حتی مدتی پیش و پس از درگذشت مادرش نیز مسئولین قضایی اجازه حضور او در مراسم خاک‌سپاری را ندادند.

حمزه سواری، شهروند ۳۶ ساله اهل اهواز است. او در سال ۱۳۸۴ و تنها زمانی که ۱۹ سال داشت و در حال آماده شدن برای شرکت در کنکور دانشگاه بود، به‌همراه دو برادرش، «محمدعلی سواری» و «جعفر سواری» که هردو معلم بودند، با اتهامات امنیتی بازداشت شدند. یک سال بعد برادران سواری در پرونده‌ای پرابهام از سوى شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی «شعبانی» به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شدند. یک سال پس از صدور حکم، محمدعلی سواری و جعفر سواری در اهواز اعدام شدند. بااین‌حال در سال ۱۳۸۸ حکم اعدام حمزه سواری به حبس ابد تغییر یافت.

حمزه سواری، طی سال‌ها تحمل حبس، بارها تحت شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته، مدت‌های طولانی در سلول‌های انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و زندان شیبان این شهر محبوس بوده و بیماری‌هایی که اکنون به آن مبتلا است، ناشی از شکنجه بازجویان و تحمل سال‌های طولانی زندان در شرایط غیرانسانی است.