ابتلای بیشتر زندانیان بند هشت اوین به کرونا

۱۹ مرداد ۹۸- جواب تست کرونای اکثر محبوسین در اندرزگاه ۸ که به صورت تصادفی گرفته شده مثبت است. امیرسالار داوودی، جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی به دلیل شرایط بد جسمی در بهداری بستری شدند. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، بهنام شیخی فعال اتنیکی ترک در تماس تلفنی با خانواده‌اش از تب و لرز شدید  و علایم مشکوک به کرونای خویش خبر داده است. اما به دلیل کمبود امکانان بهداری زندان هنوز تست کرونا از او گرفته نشده است. یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس گفت که آقای شیخی از ابتلای اکثر زندانیان بند هشت زندان اوین به کرونا خبر داده و گفته است: «جواب تست کرونای اکثر محبوسین در اندرزگاه ۸ که به صورت تصادفی گرفته شده است مثبت اعلام شده و برخی از زندانیان از جمله آقایان امیرسالار داوودی،جعفر عظیم زاده،اسماعیل عبدی بعلت نبود تخت در بهداری اندرزگاه ۸ به بهداری اندرزگاه ۴ منتقل شده اند.»

برای مشاهده نمایه زندان اوین روی تصویر کلیک کنید.

 

همسر جعفر عظیم زاده هم در حساب اینستاگرام خود خبر ابتلای او به این بیماری را تایید کرده و نوشه است:«امروز جعفر در تماسی که از بهداری زندان گرفته بود بهم داد که به کرونا مبتلا شده است. از شنیدن این خبر به شدت ناراحت و مظطرب شدم.
هفته پیش چند نفر از زندانیان بند هشت زندان اوین دچار عوارضی مثل گلو درد، سرفه، سردرد و بدن درد شدند که سه شنبه به صورت رندوم از بین زندانیان از ۱۷ نفر تست کرونا گرفتند که امروز ظهر جواب تست ۱۲ نفرشان مثبت بوده و این دوزاده نفر را به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل کردند.»

View this post on Instagram

خبر وحشتناکی که از شیوع بیماری کرونا به شدت نگران شنیدنش بودم رو امروز جعفر در تماسی که از بهداری زندان گرفته بود بهم داد که به کرونا مبتلا شده است. از شنیدن این خبر به شدت ناراحت و مظطرب شدم. هفته پیش چند نفر از زندانیان بند هشت زندان اوین دچار عوارضی مثل گلو درد، سرفه، سردرد و بدن درد شدند که سه شنبه به صورت رندوم از بین زندانیان از ۱۷ نفر تست کرونا گرفتند که امروز ظهر جواب تست ۱۲ نفرشان مثبت بوده و این دوزاده نفر را به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل کردند. منتظرم که جعفر از بهداری تماس بگیره و از وضعیت خودش و دیگران زندانیان مبتلا خبر بده. همه اعضای خانواده بسیار نگران حال جعفر هستند، امید داریم که مسئولین زندان اقدامات لازم بهداشتی و درمانی جهت بهبود حال زندانیان انجام دهند. #جان_زندانیان_سیاسی_در_خطر_است #جعفر_عظیم_زاده_آزاد_باید_گردد #کرونا #مرخصی

A post shared by akram rahimpour (@rahimpour.akram) on

بحران کرونا در زندان

به دنبال شیوع کرونا در کشور قوه قضائیه با مرخصی تعداد زیادی از زندانیان موافقت کرد. در اسفند سال گذشته تعداد زیادی از زندانیان به مرخصی آمدند. قوه قضائیه نسبت به زندنیان سیاسی رویکرد دوگانه‌ای دارد.

اخیراً با شیوع دوباره این بیماری در کشور و ابتلای برخی از زندانیان به این بیماری مجدداً درخواستها از قوه قضائیه برای مرخصی زندانیان افزایش یافته است.

در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ حمید اسماعیلی، سخنگو قوه قضائیه در نشست خبری خود از دستورالعمل جدید مرخصی زندانیان خبر داد و گفت: «مرخصی مجدد ریاست قوه قضاییه به زندانیان همزمان با موج دوم کرونا در دستورالعمل جدیدی صادر و به سازمان زندانها و واحدهای قضایی ابلاغ شد تا متناسب با وضعیت روز زندانیان بتوانند از مرخصی بهره‌مند شوند.» اما گزارشهایی مبنی بر مخالفت دادستانی با مرخصی برخی از زندانیان سیاسی نیز دریافت شده است.