ابتلای بیشتر زندانیان بند هشت اوین به کرونا

۱۹ مرداد ۹۸- جواب تست کرونای اکثر محبوسین در اندرزگاه ۸ که به صورت تصادفی گرفته شده مثبت است. امیرسالار داوودی، جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی به دلیل شرایط بد جسمی در بهداری بستری شدند. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، بهنام شیخی فعال اتنیکی ترک در تماس تلفنی با خانواده‌اش از تب و لرز شدید  و علایم مشکوک به کرونای خویش خبر داده است. اما به دلیل کمبود امکانان بهداری زندان هنوز تست کرونا از او گرفته نشده است. یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس گفت که آقای شیخی از ابتلای اکثر زندانیان بند هشت زندان اوین به کرونا خبر داده و گفته است: «جواب تست کرونای اکثر محبوسین در اندرزگاه ۸ که به صورت تصادفی گرفته شده است مثبت اعلام شده و برخی از زندانیان از جمله آقایان امیرسالار داوودی،جعفر عظیم زاده،اسماعیل عبدی بعلت نبود تخت در بهداری اندرزگاه ۸ به بهداری اندرزگاه ۴ منتقل شده اند.»

برای مشاهده نمایه زندان اوین روی تصویر کلیک کنید.

 

همسر جعفر عظیم زاده هم در حساب اینستاگرام خود خبر ابتلای او به این بیماری را تایید کرده و نوشه است:«امروز جعفر در تماسی که از بهداری زندان گرفته بود بهم داد که به کرونا مبتلا شده است. از شنیدن این خبر به شدت ناراحت و مظطرب شدم.
هفته پیش چند نفر از زندانیان بند هشت زندان اوین دچار عوارضی مثل گلو درد، سرفه، سردرد و بدن درد شدند که سه شنبه به صورت رندوم از بین زندانیان از ۱۷ نفر تست کرونا گرفتند که امروز ظهر جواب تست ۱۲ نفرشان مثبت بوده و این دوزاده نفر را به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل کردند.»

https://www.instagram.com/p/CDq4UjuJ0xz/?igshid=32yh2n4mffgy

بحران کرونا در زندان

به دنبال شیوع کرونا در کشور قوه قضائیه با مرخصی تعداد زیادی از زندانیان موافقت کرد. در اسفند سال گذشته تعداد زیادی از زندانیان به مرخصی آمدند. قوه قضائیه نسبت به زندنیان سیاسی رویکرد دوگانه‌ای دارد.

اخیراً با شیوع دوباره این بیماری در کشور و ابتلای برخی از زندانیان به این بیماری مجدداً درخواستها از قوه قضائیه برای مرخصی زندانیان افزایش یافته است.

در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ حمید اسماعیلی، سخنگو قوه قضائیه در نشست خبری خود از دستورالعمل جدید مرخصی زندانیان خبر داد و گفت: «مرخصی مجدد ریاست قوه قضاییه به زندانیان همزمان با موج دوم کرونا در دستورالعمل جدیدی صادر و به سازمان زندانها و واحدهای قضایی ابلاغ شد تا متناسب با وضعیت روز زندانیان بتوانند از مرخصی بهره‌مند شوند.» اما گزارشهایی مبنی بر مخالفت دادستانی با مرخصی برخی از زندانیان سیاسی نیز دریافت شده است.