بهنام محجوبی درگذشت

۳ اسفند ۱۳۹۹ – بهنام محجوبی زندانی درویش در بیمارستان لقمان تهران فوت کرد. آقای محجوبی ۲۵ بهمن در پی مسمومیت دارویی به این بیمارستان منتقل شده بود. او از روز ۲۸ بهمن در حالت کما قرار داشت.

به گفته نزدیکان بهنام محجوبی، عصر امروز پزشکان دستگاه اکسیژن را از او جدا کردند. آقای محجوبی به مرگ مغزی دچار شده بود و پزشکان امیدی به زنده ماندن وی نداشتند. به گفته یک منبع آگاه، از ساعاتی قبل از اعلام خبر درگذشت این زندانی سیاسی، بیمارستان لقمان در محاصره‌ی نیروی امنیتی است. گفته می‌شود این نیروها قصد دارند پیکر بهنام را با هواپیما به کرمان منتقل کنند. با توجه به حضور خانواده‌ و دوستان اقای محجوبی در تهران، احتمال داده می‌شود که همین نیروها اقدام به خاکسپاری پیکر او کنند و از برگزاری مراسم تشییع جلوگیری نمایند.

مرگ مغزی

اطلس در تاریخ ۲۸ بهمن گزارش کرده بود بهنام محجوبی علی رغم شرایط حادی که دارد، همچنان زنده است. پیش‌تر منابع نزدیک به دراویش گنابادی گزارش داده بودند که بهنام محجوبی، درویش گنابادی محبوس در زندان اوین که ۲۵ بهمن ۹۹ در پی مسمومیت دارویی به بیمارستان لقمان تهران منتقل شده بود، به کما رفته و متعاقباً درگذشته است. ابراهیم الله‌بخشی، درویش گنابادی و از دوستان نزدیک آقای محجوبی با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود نوشته بود: «منابع موثقی از مسئولان بیمارستان لقمان اطلاع داده‌اند که بهنام محجوبی فوت کرده اما دستور داده‌اند تا سه روز دستگاه‌ها به صورت نمایشی به او وصل بماند.» او کمی بعد در توییت دیگری نوشت: «با همراهی مردم در داخل بیمارستان، بالاخره مادر توانست فرزندش را ببیند. تنفس سی درصد با دستگاه، علائم حیاتی صفر». سطح هوشیاری آقای محجوبی روز ۲۷ بهمن ۹۹ به عدد سه رسیده و کارایی ریه‌هایش بسیار کم شده بود.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر، که پیگیر وضعیت آقای محجوبی است، در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ در فایلی صوتی به ایران‌اینترنشنال گفته بود، هیچ‌یک از اعضای خانواده اجازه ملاقات با بهنام محجوبی را نداشته‌اند. به گفته این فعال حقوق بشر طبق دستور کتبی دستگاه قضایی و امنیتی به بیمارستان لقمان، خانواده اجازه ملاقات و حتی رویت بهنام محجوبی را نداشته اند. کمی بعد برخی از منابع دراویش گنابادی در توییتر اطلاع دادند که مادر این زندانی فرزندش را دیده است.

آقای محجوبی در ماه‌های گذشته بارها به دلیل بیماری «پانیک اعصاب» به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین‌آباد) منتقل شده و بارها در اعتراض به وضعیت نامناسب خود در زندان و محرومیت از خدمات درمانی موثر دست به اعتصاب غذا زده بود. به گفته علی‌رضا روشن، از منابع نزدیک به دراویش گنابادی «بهنام محجوبی گواهی عدم تحمل کیفر از پزشکی قانونی داشته اما با کارشکنی مسئولان قوه قضاییه به این گواهی اعتنایی نشده است.»

پیش‌تر یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس گفته بود، شرایط جسمانی بهنام بعد از انتقال به امین‌آباد به طرز محسوسی تغییر کرده و به نظر می‌رسد با مشکل حافظه، اختلال در تکلم و حافظه مواجه شده و در مکالمه‌های تلفنی‌مان مدام از برادر نداشته‌اش صحبت می‌کند. او علی‌رغم مراجعه به پزشک بهداری و درخواست انتقال به بیمارستان، به مرکز درمانی خارج از زندان منتقل نشد.

برای مشاهده نمایه بهنام محجوبی روی تصویر کلیک کنید.

 

 

بازداشت و محاکمه

بهنام محجوبی در جریان درگیری ماموران امنیتی و دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در بهمن ۱۳۹۶در پاسداران تهران بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. آقای محجوبی بعداً توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشاالله احمدزاده، به تحمل دو سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد. او با وجود داشتن گواهی عدم تحمل کیفر از سوی پزشک معالج، در سی‌ویکم خرداد ۹۹ برای اجرای حکم حبس روانه زندان اوین شد.