بازدید دادستان کل کشور و رئیس سازمان زندان‌ها از زندان اوین

۶ شهریور ۱۴۰۰ – محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور و محمدمهدی حاج‌محمدی، رییس سازمان زندان‌های ایران از زندان اوین بازدید کردند. 

حدود ساعت ۱۷ امروز این دو تن همراه با دیگر مقامات قضایی از برخی از سالن‌های بندهای ۴ و ۸ زندان اوین بازدید کرده‌اند. منتظری دادستان کل کشور درباره مشکلات زندان و پرونده زندانیان با آن‌ها گفت‌وگو کرده است. برخی از زندانیان مالی که بابت بدهی‌هایی با ارقام پایین در بازداشت هستند، از مسئولان درخواست مساعدت داشته‌اند. چند زندانی نیز نسبت به عدم موافقت دادسرا با آزادی موقت آن‌ها شکایت داشتند. فیلم‌بردارانی که همراه مسئولان بودند صحبت‌های برخی از زندانیان را ضبط کرده‌اند.

حمید حاج‌جعفر کاشانی، زندانی سیاسی محبوس در سالن ۷ بند ۸ زندان اوین، با کنایه به آقای منتظری گفته است: «می‌خواهم از شما تشکر کنم که به سعید مرتضوی، قاتل جوانان ما در سال ۸۸، حکم برائت داده‌اید.»

به نظر می‌رسد بازدید مقامات قضایی از زندان اوین پیرامون هک‌شدن دوربین‌های مداربسته این زندان و در نتیجه افشای رفتارهای غیرانسانی کادر زندان بوده باشد.

 

منظم‌سازی زندان پیش از حضور مسئولان

دقایقی پیش از حضور این افراد، مسئولان زندان در میان زندانیان ماسک توزیع کرده بودند؛ در حالی‌که منابع آگاه به اطلس گفته‌اند به صورت متداول زندانیان با هزینه شخصی خود ماسک و اقلام بهداشتی را تهیه می‌کنند. نظم‌بخشیدن به زندان پیش از حضور مقامات یا تهیه گزارشی تصویری، بارها از زندان‌های ایران گزارش شده است.

 

هک دوربین‌های زندان اوین توسط گروه‌ عدالت علی 

یک‌شنبه ۳۱ مرداد، رسانه‌های فارسی‌زبان مستقر در خارج از کشور، با انتشار چند ویدیو اطلاع دادند که دوربین‌های مداربسته زندان اوین توسط گروه «عدالت علی» هک شده است. پس از آن روزانه ویدیوهای جدید از زندان اوین منتشر شد. در این ویدیوها ضرب‌وجرح شدید زندانیان، بدرفتاری و رفتارهای تحقیرآمیز علیه زندانیان، توزیع مواد مخدر توسط مسئولان زندان، نگه‌داری زندانیان بیش از ظرفیت مجاز و نظارت بی‌ضابطه زندانبان بر زندانیان که منجر به درگیری یا اقدام به خودکشی شده بود، دیده می‌شود. مسئولان قوه قضاییه همواره در واکنش به گزارشات سازمان‌های حقوق بشری منکر بدرفتاری با زندانیان می‌شدند. ویدیوهای منتشرشده از زندان اوین، باعث ایجاد تردید در خصوص ادعاهای پیشین مقامات قوه قضاییه در خصوص وضعیت زندان‌ها شده است.

پس از انتشار ویدیوهای زندان اوین، مسئولان در ابتدا درباره این موضوع اظهار نظری نکرده‌ و رسانه‌های داخلی نیز در این‌باره سکوت کرده بودند.

پس از گذشت حدود دو روز محمدمهدی حاج‌محمدی رییس سازمان زندان‌ها با انتشار یک توییت مسئولیت وقایع رخ‌داده در زندان اوین را پذیرفت و ضمن عذرخواهی اظهار کرد تلاش دارد که «این قبیل از رفتار تکرار نشود و با عوامل خاطی نیز برخورد شود.» کاربران شبکه‌های اجتماعی نقدهای بسیاری به توییت او داشتند، از جمله این‌که او در این توییت از زندانبان و رهبر جمهوری اسلامی عذرخواهی کرده بود اما از زندانیان خیر.

ساعاتی پس از انتشار توییت رییس سازمان زندان‌ها در دوم شهریور، قوه قضاییه اطلاع داد غلام‌حسین اژه‌ای ریاست این قوه، دادستان کل کشور را مامور رسیدگی به موضوع بدرفتاری در زندان اوین کرده است.