بازداشت دوباره سه نوکیش سنی؛«به گفته دادستان شوشتر، دلیل بازداشت انتشار خبر آزادی است»

۱۴ شهریور ۱۳۹۹- مسلم زغیبی، صاحب کراسی و حسین عگبی سه نوکیش سنی عرب ده روز پس از آزادی از زندان دوباره بازداشت شدند.


به گزارش اطلس زندانهای ایران، این سه زندانی اهل شوشتر بعد از دو سال بلاتکلیفى سوم شهرویور ماه جاری، هر یک با قرار وثیقه سه میلیارد ریال از زندان شوشتر آزاد شده بودند. یک منبع آگاه در مورد دلیل بازداشت دوباره این زندانیان به پژوهشگر اطلس گفت: «دادستان شوشتر گفته‌است که دلیل بازداشت دوباره انتشار فیلم آزادی این زندانیان در شبکه های اجتماعی است»

مسلم زغیبیّ(فرج الله چعب)، صاحب کراسی و حسین عگبی(حسین حمزه) به همراه شمارى دیگر از شهروندان اهل سنت در تاریخ شش مهرماه ۱۳۹۷بازداشت شدند. آنها مذهب خود را از شیعه به سنی تغییر داده‌اند و به دلیل فعالیتهای مذهبی توسط اداره اطلاعات بازداشت شدند. کریم دحیمی، از فعالین حقوق بشر آگاه در مورد خوزستان به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت: «دادگاه انقلاب شوشتر این افراد را به اتهام «تبلیغ و نشر وهابیت» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه کرده اما تا کنون حکمى براى آنها صادر نشده است.» این زندانیان در مراحل بازپرسی و بازجویی از حق دسترسی به وکیل مدافع محروم بوده‌اند.

مسلم زغیبی

 

یک منبع آگاه پیشتر به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفته بود «حداقل ۱۰ نفر دیگر از شهروندان اهل سنت همچنان در زندان شوشتر بلاتکلیف زندانی هستند و با تبعیض و خشونت با آنها برخورد مى شود.»

 

ایران میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل را امضاء کرده است و بر اساس ماده ۱۸ این میثاق، آزادی مذهب و عقیده به رسمیت شناخته شده است. اما جمهوری اسلامی برخلاف تعهدات خود با تبلیغ دیگر مذاهب و تغییر دین افراد برخورد قضائی و امنیتی می‌کند.