اعتراضات آبان ۹۸؛ بابک آقازاده رفتگر اهل ملکان به پنج سال زندان محکوم شد

۱۰ بهمن ۹۹ – بابک آقازاده، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸، به حبس محکوم شده است.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، بابک آقازاده رفتگر شهرداری ملکان که در ارتباط با اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شده بود، از سوی یکی از شعب دادگاه مراغه به ریاست قاضی محمد جباری، بابت اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به چهار سال و به سبب اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در صورت تایید حکم، چهار سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود. این حکم در روزهای اخیر صادر شده و به اطلاع آقای آقازاده و هم‌چنین وکیل پرونده سجاد ولی‌بیگلو نیز رسیده است.

بازداشت موقت

بابک آقازاده در تاریخ ۲۵ آذر ۹۸ از سوی ماموران اطلاعات دستگیر شد. او به مدت دو ماه در بازداشتگاه اطلاعات تبریز نگه‌داری می‌شد و پس از آن، به زندان تبریز انتقال یافت. آقای آقازاده در نهایت به قید وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

اعمال فشار بر خانواده

یک منبع آگاه درباره فشار امنیتی بر خانواده آقازاده به اطلس گفته است: «سال گذشته مدتی پس از بازداشت او، اطلاعات با آزار و اذیت و اعمال فشار، پدر بابک را مجبور به اعتراف اجباری علیه فرزند خود کرده بود.» اعترافات اجباری پدر وی توسط ماموران اطلاعات ضبط شده است.

اعتراضات سراسری آبان ۹۸

پس از افزایش ناگهانی نرخ بنزین، میلیون‌ها معترض در ده‌ها شهر ایران دست به تظاهرات زدند. هر چند در ساعات اولیه سمت و سوی اعتراضات افزایش نرخ بنزین را هدف قرار گرفته بود، اما کمی بعد اعتراضات به سمت مخالفت با حکومت پیش رفت. از لحظات اولیه حضور مردم در خیابان‌ها، در بسیاری نقاط شلیک به سوی معترضین آغاز شد و نیروهای امنیتی صدها تن را کشتند یا زخمی کردند. بسیاری اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را عظیم‌ترین خیزش علیه حکومت تا آن زمان و واکنش جمهوری اسلامی را وسیع‌ترین سرکوب معترضین غیرحزبی می‌دانند.