انتقال علی خسرجی، زندانی عرب محکوم به اعدام، به بازداشتگاه اطلاعات اهواز

۱۶ بهمن ۱۳۹۹ – علی خسرجی، زندانی عرب محکوم به اعدام یک هفته پیش به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده است.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، آقای خسرجی۲۶ ساله ساکن کوی علوی شهر اهواز است. او یکی از پنج زندانی عرب محکوم به اعدام است که اخیراً در انفرادی زندان شیبان اعتصاب غذا کرده بود. علی مطیری یکی دیگر از این زندانیان در تاریخ نه بهمن اعدام شد.

یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس زندان‌های ایران در این مورد گفت: «آقای خسرجی هفته پیش از زندان شیبان به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده است. دلیل انتقال آقای خسرجی هنوز مشخص نیست.»

برای مشاهده نمایه آقای خسرجی روی تصویر کلیک کنید.

بازداشت و صدور حکم

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ افرادی مسلح به کلانتری ۲۲ کوی مجاهد اهواز حمله کردند. در این درگیری دو تن از نیروهای پلیس کشته و یک نفر از آن‌ها زخمی شد. یک روز بعد سپاه اهواز اعلام کرد که در یک درگیری مسلحانه، متهمان این پرونده را بازداشت کرده است. در این درگیری سه نفر از متهمان کشته و زخمی شدند و مابقی آن‌ها از سوی نیروهای سپاه بازداشت شدند. علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجی سه نفر از افرادی هستند که در این درگیری بازداشت شده‌اند.

این سه زندانی پس از پایان مراحل بازجویی به زندان شیبان انتقال یافتند. یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این افراد به گزارشگر اطلس زندان‌های ایران گفت:‌ «این سه زندانی در ایام بازجویی به شدت شکنجه شده‌اند، به طوری‌که برخی از نقاط بدن آن‌ها از جمله قفسه سینه و دست دچار آسیب شده است.»

این سه زندانی در ایام بازجویی به شدت شکنجه شده‌اند، به طوری‌که برخی از نقاط بدن آن‌ها از جمله قفسه سینه و دست دچار آسیب شده است

مدتی بعد اعترافات اجباری چند تن از متهمان این پرونده در رسانه‌های وابسته به حکومت انتشار یافت. حسین سیلاوی در این گفته است: «ما از طرف شیوخ سعودی دستور می‌گرفتیم.» علی خسرجی نیز گفته است: «هدف این بود که ما چنین اقدامی به مردم نشان دهیم که اطلاعات ایران ضعیف است.»

۲۵ دی ۱۳۹۸ اطلس زندانهای ایران گزارش داد که حکم اعدام علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجی از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است. این احکام پیش‌تر به ترتیب از سوی دادگاه انقلاب اهواز و تجدید نظر خوزستان صادر شده بود. اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه نیز گفته است علاوه بر این سه متهم، شماری دیگر به احکام ۱۵ و ۱۰ سال محکوم شده‌اند و یک نفر نیز به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. پرونده این سه متهم ابتدا در شعبه ۱۲ بازپرسی اهواز به ریاست قاضی جلیلیان رسیدگی شده و سپس به دادگاه انقلاب فرستاده شد. این سه زندانی در دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شدند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در مورد صدور حکم اعدام برای این سه زندانی در نشست خبری خود در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۸ گفته بود: «در یکی از حملات تروریستی که چندی قبل به یکی از کلانتری‌ها در استان خوزستان انجام شده بود، عناصر آن وابسته به خارج از کشور و جزو گروه‌های معاند بودند که منجر به شهادت دو تن از ماموران و مجروحیت یکی از سربازان شده بود. بنا داشتند از این عملیات فیلم بگیرند و به رسانه‌های خارج از کشور بفرستند که با تلاش‌های انجام شده این متهمان شناسایی، دستگیر و هفته گذشته محاکمه شدند. در این پرونده سه نفر از متهمان به خاطر اقدامات مسلحانه تروریستی به اعدام و سایر متهمان به حبس‌های ۱۵ و ۱۰ سال و یک نفر نیز با تخفیف به پنج سال حبس محکوم شده است.»