امیر چمنی؛ فعال حقوق بشر محبوس در زندان تبریز

۳۰ آذر ۱۴۰۱-

«امیر چمنی»، فعال حقوق بشر و شهروند اهل تبریز از ۴۴ روز پیش در حبس به‌ سر می‌برد. این فعال پیش‌تر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز، بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود و از روز ۱۵ آبان به زندان مرکزی این شهر انتقال داده شد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی سیاسی، درباره حکم حبس صادر شده برای امیر چمنی به «اطلس زندان‌های ایران» گفت: «حکم صادر شده در دادگاه بدوی، یک سال حبس بابت اتهام تبلیغ علیه نظام بوده است». به‌گفته او، قاضی پرونده، پس از «تسلیم به رأی»، دو ماه و نیم از مدت حبس صادر شده را کسر کرده و بدین ترتیب امیرچمنی باید مدت هفت ماه و ۲۵ روز را با احتساب ایام بازداشت، در زندان سپری کند.

پیش‌تر شعبه ۱۱۲ کیفری دو تبریز هم، این فعال حقوق بشر را بابت اتهام «نشر اکاذیب» به پرداخت سه میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده بود.

امیر چمنی در ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹، پس از احضار و مراجعه به پلیس فتا تبریز، بازداشت و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه عاشورا منتقل شد. این فعال حقوق بشر پس از تحمل ۴۸ روز حبس در سلول انفرادیِ این بازداشتگاه امنیتی، به قید وثیقه آزاد شد.

امیر چمنی به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی، در سال‌های گذشته هم چندین بار سابقه بازداشت و محکومیت دارد. نیروهای امنیتی، او را روز ۱۵ آبان سال جاری و هم‌زمان با اوج‌گیری خیزش سراسری مهر۱۴۰۱، در خیابان بازداشت کرده بودند.