جزییاتی از پرونده امید میردریکوند از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸

۲۸ اسفند ۱۳۹۹ – امید میردریکوند، یکی از افراد بازداشت‌شده در جریان تظاهرات سراسری آبان ۹۸ اکنون در زندان تهران بزرگ نگه‌داری می‌شود. 

به گفته منابع آگاه به اطلس زندان‌های ایران، یکی از احکام زندان امید میردریکوند مدتی قبل از سه سال به دو سال و هشت ماه حبس تعزیری کاهش یافته است. برگه «اعلام وضعیت زندانی» که زندان در اختیار متهم قرار می‌دهد، برخی از اطلاعات پرونده از جمله میزان حبس، تاریخ بازداشت و پایان حبس در آن ثبت شده است. برگه اعلام وضعیت آقای میردریکوند که در این گزارش درج شده، نشان می‌دهد در صورتی که روند پرونده به حالت عادی طی شود او در تاریخ ۱۴ تیر ۱۴۰۱ از زندان آزاد خواهد شد.

دستگیری و ضرب‌وجرح

به گفته منابع نزدیک به آقای میردریکوند، ماموران پلیس امنیت او را در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۸ دستگیر کرده‌اند. امید میردریکوند چهار روز تحت‌نظر پلیس بوده و در این مدت به دلایل نامعلومی به مدت حدود ۲۴ ساعت به اداره آگاهی شهریار منتقل شده بود. در این مدت ماموران او را مورد ضرب‌وجرح فیزیکی و فحاشی قرار داده بودند. او در تاریخ ۴ آذر ۹۸ به زندان تهران بزرگ منتقل شده و تاکنون در این زندان نگه‌داری می‌شود.

 

محکومیت در دو پرونده

پرونده امید میردریکوند شامل دو بخش است که دادگاه کیفری و انقلاب شهریار او را به زندان محکوم کرده است. اتهام او در بخش اول پرونده «اداره تشکل‌ یا جمعیت غیرقانونی» از طریق حضور در اعتراضات خیابانی است که بابت آن از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به ریاست قاضی اسماعیل برجسته به سه سال زندان محکوم شده بود. حکم مربوط به این پرونده به دو سال و هشت ماه حبس تعزیری کاهش یافته است.

او در بخش دوم پرونده، از سوی شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری شهریار به ریاست قاضی نیکومنظری، بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

در برگه اعلام وضعیت آقای میردریکوند، حکم دوم او ثبت نشده است. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌شود احتمال داد که حکم او با استفاده از قانون «تجمیع احکام» موضوع ماده ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری کاهش یافته باشد اما اطلس در این زمینه اطلاعات موثقی ندارد.