تداوم سرکوب دادخواهان؛ الهام افکاری به پنج سال زندان محکوم شد

۳۰ آذر ۱۴۰۱-

«الهام افکاری»، زندانی سیاسی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز، توسط دادگاه انقلاب این شهر به پنج سال زندان و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به‌مدت دو سال محکوم شد.

خبرگزاری «تسنیم»، نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، با اعلام این خبر نوشت که او به اتهام «قصد ایجاد اخلال و ناامنی از طریق مشارکت در فراخوان‌های معاندین نظام در فضای مجازی» به زندان و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده است. این خبرگزاری در این گزارش از الهام افکاری با نام اختصاری «الهام. الف» نام برده است.

الهام افکاری روز ۱۹آبان۱۴۰۱، به‌همراه همسر و کودک خردسالش توسط ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به پلاک ۱۰۰ شیراز منتقل شد. همسر و فرزند الهام افکاری پس از مدتی آزاد شدند. الهام افکاری  پس از مدتی به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد. او طی مدت بازداشت دو بار دست به اعتصاب غذا زده است.

«سعید افکاری»، برادر الهام افکاری نیز با انتشار توییتی در ارتباط با محکومیت خواهرش نوشت: «دادگاه انقلاب شیراز، به حکم خالی از شرافت و عدالت قضات پرونده، خواهرم الهام افکاری را به ۵ سال زندان محکوم کرد؛ دادگاهی که نوید [افکاری] را به اعدام، وحید [افکاری] را ۲۵ سال زندان و حبیب [افکاری] را به ۵ سال زندان محکوم کرده بود.»

نوید افکاری، شهروند ساکن شیراز بود که همزمان با اعتراضات سراسری آبان ۹۸ بازداشت و به اعدام محکوم شد. پس از اجرای حکم اعدام نوید افکاری، سه عضو از خانواده او به‌دلیل دادخواهی در این پرونده، بارها بازداشت و به حبس محکوم شدند.

بر اساس داده‌های «بانک داده اطلس زندان‌های ایران»، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون، ۲۶ دادخواه به‌دلیل اطلاع‌رسانی و پیگیری قضایی پرونده شهروندان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی – با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و محاسبه آخرین حکم صادر شده در هر پرونده – مجموعا به تحمل ۴۴ سال و ۹ ماه زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. دادخواهان شامل اعضای خانواده کشته‌شدگان توسط جمهوری اسلامی، وکلا و فعالان حقوق بشر هستند.