توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی در مجموع به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند

۷ بهمن ۹۸ – توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی، دو فعال ترک بازداشت شده در روز جهانی زبان مادری در دادگاه تجدید نظر تهران مجموعاً به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر رأی نهایی خود را در خصوص پرونده توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی دو فعال  اتنیکی ترک  صادر کرد. بر اساس این رأی، توحید امیرامینی به ۷سال و  و ۶ ماه و کیانوش اصلانی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. کیانوش اصلانی قوجه بیگلو دانشجوی مقطع فوق لیسانس رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران و توحید امیر امینی از فعالان مدنی در آذربایجان بوده که ۱ اسفند ۹۷ در تهران بازداشت و پس از هفته‌ها بازجویی و ده‌ها روز سلولهای انفرادی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده‌ و در حال سپری کردن دوران محکومیت خویش هستند.

برای مشاهده نمایه توحید امیرامینی روی تصویر کلیک کنید

 

 

دادگاه بدوی

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری این دو فعال آذربایجانی را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه کرد. بابت اتهام‌ اول، توحید امیر امینی به ۷ سال و ۶ ماه و کیانوش اصلانی‌ قوجه بیگلو به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند و بابت اتهام دوم  امیر‌امینی به ۱٨ ماه حبس تعزیری محکوم شد و آقای اصلانی قوجه بیگلو تبرئه گردید. علاوه بر این کیانوش اصلانی قوجه بیگلو به دو سال محرومیت از حقوق شهروندی و اجتماعی و عضویت در تمامی گروه‌ها محکوم شد.

برای مشاهده نمایه کیانوش اصلانی روی تصویر کلیک کنید

دادگاه تجدیدنظر

شعبه ۳۶ تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر با برائت آقای امیر امینی از اتهام تبلیغ علیه نظام ، مدت محکومیت او را به ۷ سال و ۶ ماه تقلیل داد، اما حکم آقای  اصلانی قوجه بیگلو  را عینا تایید، و این دو فعال را در مجموع به ۱۲ سال ونیم زندان محکوم کرد.

افزایش فشار بر فعالان ترک

در ماههای اخیر فشار بر فعالان آذربایجانی به مراتب بیشتر شده‌است. اطلس زندانهای ایران گزارشهای جداگانه‌ای درمورد اکبر نعیمی، سجاد شهیری و صدور حکم تجدید نظر  اکبر آزاد ، علی‌رضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی منتشر کرده‌است