مرتضی حسینی لواسانی، از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه، آزاد شد

۱ اسفند ۹۸- مرتضی حسینی‌لواسانی، از بازداشت شدگان اعتراضات به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه، امروز از زندان تهران آزاد شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، آقای لواسانی امروز پس از تحمل حدود ۴۰ روز حبس، به دلیل کهولت سن و بیماری کلیوی از سوی پزشکی قانونی مشمول قانون عدم تحمل کیفر قرار گرفته و از زندان آزاد شد. آقای لواسانی متولد ۱۳۲۳شمسی و به بیماری کلیوی مبتلا است.

بازداشت

مرتضی حسینی لواسانی روز یکشنبه ۲۲ دیماه در جریان این اعتراضات توسط قرارگاه ثارالله بازداشت و به بند ۲الف سپاه منتقل شده بود. او پس از پایان بازجوئی‌ به زندان تهران بزرگ منتقل و به دلیل کهولت سن و بیماری کلیوی در شرایط بسیار بدی زندانی بود. او سپس در شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. مستند صدور این حکم، سردادن شعار مرگ بر ستمگر در این اعتراضات بوده‌است. این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی حسن بابایی به دو ماه حبس تعزیری و ۲۲ ماه حبس تعلیقی تقلیل یافت.

برای مشاهده نمایه آقای حسینی‌لواسانی روی تصویر کلیک کنید

 

اعتراضات دیماه

اعتراضات دیماه پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه، در تهران و چند شهر دیگر برپا شد و در جریان آن تعدادی از معترضین بازداشت شدند. اطلس زندانهای ایران پیشتر در گزارشی از بازداشت آقای مرتضی حسینی‌لواسانی و ۴ زندانی دیگر در زندان تهران بزرگ خبر داده‌بود.