مادر نرگس محمدی: ۲۰ کبودی در بازو و پاهای نرگس وجود داشت

۲۸ بهمن ۹۸- مادر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در مورد ضرب و شتم او توسط غلامرضا ضیایی، رئیس زندان اوین  گفته‌است: من خودم ۲۰ جای کبود در بازو و پاهای وی مشاهده کردم اما مقامات مربوطه اجازه نداده اند که پزشکی قانونی گزارش ضرب و شتم نرگس را به ما بدهد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، عذرا بازرگان در نامه‌سرگشاده خود به رئیس قوه قضائیه همچنین نسبت به امنیت جانی دخترش در زندان زنجان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است:«شرایط زنجان زندان برای نگهداری دخترم من مناسب نیست.من چگونه ارامش داشته باشم که خبر مرگ امثال جوان ناکام ( شیرعلی) را به وسیله زندانیان بزهکار در زندان شنیده ام. زندان زنجان ،زندانیان جرائم مختلف به جز اتهامات عقیدتی دارد. کمترین تقاضای من این است که دخترم به زندان اوین باز گردانده شود.من نگران سلامت جسمی و امنیت جانی او هستم.»

برای مشاهده نمایه نرگس محمدی روی تصویر کلیک کنید.

 

متن کامل نامه مادر نرگس محمدی

متن کامل نامه خانم عذرا بازرگان که یک نسخه آن در اختیار پژوهشگر اطلس قرار گرفته به این شرح است: 

ریاست محترم قوه قضائیه
آقای ابراهیم رئیسی
دخترم من ۶ سال زندان گذارنده است. او به علت اعتراض به حوادث ابان ماه ۹۸ در زندان اوین، مورد ضرب و شتم به زندان زنجان تبعید شده است.

سخنگوی قوه قضائیه علت تبعید نرگس را بازگشت موطن وی اعلام کرده است. نرگس سال ها است که ساکن تهران است. پس اعزام او به زندان زنجان توجیه قانونی ندارد.
اضافه کنم که من خودم ۲۰ جای کبود در بازو و پاهای وی مشاهده کردم اما مقامات مربوطه اجازه نداده اند که پزشکی قانونی گزارش ضرب و شتم نرگس را به ما بدهد.
شرایط زنجان زندان برای نگهداری دخترم من مناسب نیست.من چگونه ارامش داشته باشم که خبر مرگ امثال جوان ناکام ( شیرعلی) را به وسیله زندانیان بزهکار در زندان شنیده ام. زندان زنجان ،زندانیان جرائم مختلف به جز اتهامات عقیدتی دارد.
کمترین تقاضای من این است که دخترم به زندان اوین باز گردانده شود.من نگران سلامت جسمی و امنیت جانی او هستم. من قوه قضائیه را مسول حفظ امنیت جانی و سلامت جسمی دخترم می دانم به عنوان یک مادر این خواسته ام را پی خواهم گرفت.
عذرا بازرگان (مادر نرگس محمدی)
بهمن ماه ۱۳۹۸

نرگس محمدی کیست؟

خانم محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و از مشهورترین فعالین حقوق بشر ایرانی است. نرگس محمدی به خاطر فعالیت‌های خود، از جمله در راستای مبارزه با اعدام و دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی بارها دستگیر و به مجازات‌های سنگین محکوم شده است. همسر او تقی رحمانی نیز سال‌ها در ایران زندانی بوده است. او برای دو پرونده جمعا به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. نرگس محمدی اخیراً به زندان زنجان تبعید شده است از بیماری نادر عصبی رنج می‌برد که اضطراب به وخامت وضعیت آن منجر می‌شود. یک منبع آگاه در این مورد به اطلس زندانهای ایران گفت که خانم محمدی پیشتر در سال ۱۳۹۱ نیز به زندان زنجان تبعید شده بود، اما پس از یکماه وضعیت جسمی او به قدری وخیم شد که بیم مرگ او در زندان می‌رفت و نهایتاً پس از انتقال به بیمارستان و گزارش پزشکی قانونی در مورد عدم تحمل کیفر، از زندان آزاد شد.

خانم محمدی به بیماری فلج عضلانی مبتلا است. این سابقه بیماری و فشارهای زیاد عصبی ناشی از ضرب و شتم و تبعید یه زندان زنجان باعث نگرانی خانواده محمدی نسبت به سلامت او شده‌است و آنها مصر به بازگردان او به زندان اوین و یا اجرای قانون عفو مشروط  و آزادی او هستند.